Utwory prawie 30 kompozytorów, w tym ponad 20 polskich, będzie można usłyszeć w czasie 21. Świętokrzyskich Dni Muzyki, rozpoczynających się w piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Festiwalowi będą towarzyszyły koncerty - jubileuszowe wykonania dzieł K. Pendereckiego i W. Lutosławskiego.
„Jak co roku z początkiem wiosny staramy się zaprosić naszych melomanów do poznawania nowych muzycznych lądów, czyli do wspólnego słuchania i wykonywania utworów, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na kieleckiej estradzie” – powiedział PAP dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, dyrygent Jacek Rogala.
Podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego usłyszeć będzie można m.in. koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego w wykonaniu solisty Pawła Kowalskiego oraz „Fluorescencje” Krzysztofa Pendereckiego na wielką orkiestrę symfoniczną.
Podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego usłyszeć będzie można m.in. koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego w wykonaniu solisty Pawła Kowalskiego oraz „Fluorescencje” Krzysztofa Pendereckiego na wielką orkiestrę symfoniczną.
Odnosząc się do drugiego utworu Rogala przyznał, że dokonując takiego wyboru „poszedł na całość”. "Wybrałem utwór z okresu największej awangardy Krzysztofa Pendereckiego. Wystarczy, że powiem, że zaczyna się od stukania w najniższą strunę fortepianu, przepiłowywania piłą deski i metalu, szlifowania pilnikiem szkła, a potem… napięcie rośnie".
Rogala przyznał, że zanim usiadł do nut „Fluorescencji” długo rozmawiał z muzykami o sposobie wykonania tego działa. „Nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiliśmy” – zaznaczył.
Podczas koncertu inauguracyjnego słuchacze usłyszą także koncert na wiolonczelę „…set…rise” Sławomira Zamuszki oraz „Hymn do tolerancji” Zygmunta Krauzego. Utwór po raz pierwszy był wykonywany podczas odsłonięcia pomnika tolerancji w Jerozolimie.
Festiwal 21. Świętokrzyskie Dni Muzyki trwać będzie do piątku 26 kwietnia. W tym czasie w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można usłyszeć także utwory takich kompozytorów jak Janusz Stalmierski (Koncert skrzypcowy „Nabożeństwa majowe”), Ludomir Różycki („Poemat symfoniczny Anhelli op.22) oraz Maria Ptaszyńska („Inverted Mountain”).
21. Dni Muzyki zakończy światowe prawykonanie koncertu na saksofon i orkiestrę kameralną „Gniew wiatru”, warszawskiego kompozytora młodego pokolenia Bartosza Kowalskiego.
Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 roku, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach.
W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyska kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala. (PAP)
mjk/ abe/