Kultura i sztuka po 1989 roku

21.03.2018

24 marca premierowy „Tramwaj zwany pożądaniem” w Gliwicach

Premiera spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa w reżyserii Jacka Jabrzyka odbędzie się 24 marca w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Reżyser oparł swój spektakl na najnowszym przekładzie autorstwa Jacka Poniedziałka. W roli Blanche, głównej bohaterki sztuki wystąpi gościnnie Mirosława Żak, a Stanleya Kowalskiego, męża siostry Blanche zagra Mateusz Nędza. Towarzyszyć im będą m.in. Dominika Majewska jako Stella Kowalski i Łukasz Kucharzewski jako Harold „Mitch” Mitchel.

Jak mówił podczas środowej próby medialnej w Gliwicach reżyser, kluczem do spektaklu jest postać Blanche. „Blanche jest tajemnicą. Jest zagadką, której rozwikłanie chciałbym zostawić widzom. Zapewniam, że każda odpowiedź będzie prawidłowa. Ale żadna nie będzie wyczerpująca” – uważa Jacek Jabrzyk.

„Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa od 1947 r., kiedy miał premierę na Broadwayu, nie schodzi z teatralnych scen świata. Jego filmowa ekranizacja otrzymała cztery Oscary i nie ma chyba kraju, w którym „Tramwaj…” nie byłby pokazywany. Do historii kina przeszła nagrodzona czterema Oscarami filmowa ekranizacja w reżyserii Elii Kazana, z Vivien Leigh w roli Blanche Dubois i Marlonem Brando, który zagrał Stanleya Kowalskiego.

Akcja rozgrywa się w Nowym Orleanie. Po sąsiedzku, przy Elysian Fields Street, mieszkają dwa małżeństwa – Stanley i Stella oraz Eunice i Steve. Do Stelli tramwajem zwanym „Pożądanie” przyjeżdża siostra, której obecność staje się katalizatorem dla zmysłów w dotychczas hermetycznie zamkniętym małżeńsko-sąsiedzkim układzie.

Tytuł sztuki wiąże się z nowoorleańskim tramwajem „Desire” (pożądanie), który kursował do 1948 r., ulicą Desire Street. Jej nazwa była prawdopodobnie zniekształconą formą imienia Desiree. Linie tramwajowe w tym mieście nie były oznaczone numerami.

Jacek Jabrzyk studiował polonistykę na Uniwersytecie Opolskim, wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

To jego kolejne spotkanie z twórczością Tennessee Williamsa - w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zrealizował „Szklaną menażerię”.(PAP)

Autor: Anna Gumułka

lun/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL