Artyści z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i Polski wezmą udział w 27. festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa, który rozpocznie się w niedzielę. Koncertom w Rzeszowie towarzyszyć będą cykle muzyczne w Jarosławiu i Starej Wsi.
Jak zauważyła Agnieszka Radwan-Stefańska prezes Fundacji ARS PRO ARTE, organizatora wydarzenia, melomani będą mogli, podobnie jak w latach minionych, także i w czasie tej edycji, wysłuchać muzyki organowej i kameralnej, pochodzącej z różnych obszarów kulturowych Europy.
„Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, dawnej muzyki hiszpańskiej, włoskiej, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe” – wymieniła Radwan-Stefańska.
W programie tegorocznej imprezy, która potrwa do 19 sierpnia, znalazło się łącznie 14 koncertów; 8 odbędzie się w kościołach stolicy Podkarpacia: w katedrze, w kościele św. Krzyża oraz kościele Wniebowzięcia NMP w Zalesiu.
Rzeszowskiemu programowi będą towarzyszyć dwa cykle: „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” – 4 występy, oraz „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Starej Wsi” – 2 wieczory.
„Piękne dźwięki organów, innych instrumentów: skrzypiec, marimby, wibrafonu, waltorni, fletu, puzonów i ludzkiego głosu – zarówno w brzmieniu solowym, jak też chóralnym – w połączeniu ze wspaniałą architekturą i wystrojem świątyń, tworzą niepowtarzalną przestrzeń sztuki i sacrum” – zachęcił do udziału dyrektor festiwalu dr hab. Marek Stefański. Imprezę zainauguruje w niedzielę pierwszy z wieczorów cyklu w Starej Wsi. Będzie to koncert organowy dyrektora festiwalu - Marka Stefańskiego oraz sopranistki Wiktorii Bisztygi, którzy wystąpią w tamtejszej bazylice Jezuitów.
Koncert inauguracyjny rzeszowskiej części festiwalu zaplanowano na następną niedzielę, 8 lipca. Wówczas w katedrze rzeszowskiej wystąpi wybitny polski organista Józef Serafin, a towarzyszyć mu będzie Krakowski Akademicki Chór Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka.
W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów przed publicznością wystąpią „renomowani wirtuozi organów oraz inni instrumentaliści i śpiewacy” z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i Polski.
„Każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej. Będzie sporo muzyki polskiej, chociażby chóralnej podczas koncertu inauguracyjnego w rzeszowskiej katedrze. Nie zapominamy bowiem o przypadającej na ten rok 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości” – zapewniła Radwan-Stefańska.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia będzie wolny.
Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, która została powołana w celu organizacji festiwali muzyki organowej na Podkarpaciu i w Małopolsce, w tym właśnie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa.
Partnerem fundacji w realizacji tego festiwalu jest parafia katedralna w Rzeszowie oraz pozostałe ośrodki, w których odbywać się będą koncerty.
autor: Agnieszka Pipała
api/ jbp/