Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2018

38. Warszawskie Spotkania Teatralne - od 16 do 28 maja

Tadeusz Słobodzianek - dyrektor 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych i szef stołecznego Teatru Dramatycznego. Fot. PAP/A. Rybczyński Tadeusz Słobodzianek - dyrektor 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych i szef stołecznego Teatru Dramatycznego. Fot. PAP/A. Rybczyński

"Wesele" w reż. J. Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, "1946" w reż. R. Brzyka z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "K." w reż. M. Strzępki z Teatru Polskiego w Poznaniu znalazły się w programie nurtu głównego 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się w maju.

"Z całą przyjemnością chcę zapowiedzieć 38. Warszawskie Spotkania Teatralne, z których ponad dwadzieścia organizował nasz teatr" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie dyrektor 38. WST i szef stołecznego Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek.

"Spotkania, jak zwykle, są dedykowane warszawiakom, publiczności warszawskiej, która (...) jest najlepsza w Polsce i błyskawicznie odróżnia to, co jest dobre, od tego, co jest złe" - dodał. "Myślę, że wieloletnia tradycja Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazuje, że sukces na WST to jest ten sukces, na który wszyscy twórcy czekają i potem się nim szczycą. To jest (...) rodzaj Nobla teatralnego" - podkreślił Słobodzianek.

"Nie da się ukryć, że rok 2017 był dla teatru w Polsce szczególny, gorący, pełen gorących debat. Teatr pokazał po raz kolejny, także za sprawą warszawskich scen, warszawskich artystek i artystów, że teatr potrafi zaangażować i skupia na sobie uwagę. Chce się wypowiadać na tematy bieżące, ważne, takie, którymi żyją odbiorcy i publiczność" - mówił dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

Thun-Janowski zaznaczył, że "ma nadzieję, iż WST będą ważnym głosem" w prezentacji ważnych przedstawień, i że "będą znowu gorące, będą angażowały odbiorców". "Cieszę się, że ten wspólny wysiłek został dobrze oceniony przez warszawską publiczność, jak i przez krytyków i publicystów, którzy często podkreślali znaczenie warszawskich scen w ostatnim sezonie artystycznym" - dodał.

Do skomponowania programu głównego 38. WST Tadeusz Słobodzianek zaprosił teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego Dorotę Buchwald. "To, co wybrałam, czy to zaproponowałam (...) - to jest mój wybór" - powiedziała kurator Dorota Buchwald, podkreślając, że "bardzo chciała, by był to teatr, który robi wrażenie".

"Teatr, który jest bardzo ciekawy, emocjonalny, szukający, angażujący i dzieje się poza Warszawą" - oceniła swoje wybory programowe kuratorka. "WST zawsze były festiwalem otwartym i niestematyzowanym, że nie są tutaj organizowane pod żadnym idiomem, ani tematem" - dodała.

Buchwald zwróciła uwagę, że zaproszone na WST spektakle "ułożyły mi się w ogólniejszą opowieść, czym się zajmował teatr w Polsce w 2017 r.".

Wśród 10 spektakli nurtu głównego obejrzeć będzie można m.in.: "Wesele" w reż. J. Klaty z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, "1946" w reż. R. Brzyka z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "K." w reż. M. Strzępki z Teatru Polskiego w Poznaniu i "Hamleta - komentarz" w reż. G. Brala z Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu.

Kuratorem programu Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych jest teatrolog, dyrektor teatrów lalek oraz były rektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku dr hab. Marek Waszkiel. W liście odczytanym podczas konferencji prasowej przedstawił sześć przedstawień Małych WST oraz jeden spektakl towarzyszący.

"Będzie to wielce różnorodny program adresowany głównie do dzieci w wieku 6-10 lat, ale i do nastolatków, którym z reguły poświęcamy mniej czasu, których trudniej zainteresować teatrem" - napisał Waszkiel.

"Program jest troszkę nieoczywisty - zdecydowanie wykracza poza nasze przyzwyczajenia dotyczące form czy tematów, z jakimi spotykamy się na co dzień w repertuarze teatrów dla dzieci" - podkreślił, dodając, że "kluczem do wyboru propozycji na tegoroczne Małe WST nie były lalki, lecz przedstawienia dla dzieci i młodzieży".

Wśród propozycji Małych WST są m.in.: "Chłopcy z Placu Broni" z Teatru Pinokio w Łodzi, "Burza" z Wrocławskiego Teatru Lalek, "Odlot" z Teatru Animacji w Poznaniu i "Akademia pana Kleksa" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki.

Jako impreza towarzysząca pokazany zostanie debiutancki spektakl "Pobudka" Natalii Sakowicz - absolwentki Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku.

38. WST odbędą się w dniach 16-28 maja br. Pełen program oraz informacje o biletach na stronie: www.warszawskie.org (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL