13 kapel z różnych stron kraju weźmie udział w 40. jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, który w sobotę rozpocznie się w Przemyślu. Jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce.
Imprezę w sobotę rano rozpoczną prezentacje konkursowe, natomiast na wieczór przewidziano koncert „Pojedź ze mną do Przemyśla” znanej lwowskiej kapeli podwórkowej Ta Joj im. Kazimierza „Kija” Galikowskiego.
W tegorocznej edycji, która potrwa do niedzielnego popołudnia, weźmie udział 13 kapel folkloru miejskiego z siedmiu województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Komisarz imprezy Krystyna Juźwińska zauważyła, że celem festiwalu jest zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego i kultywowanie zapomnianej już nieco tradycji kapel folkloru miejskiego, a także promowanie zespołów grających taką muzykę i pokazywanie, jak tradycja folkloru miejskiego przenika się i łączy ze współczesnymi trendami kultury.
„Kapele podwórkowe to zjawisko kiedyś bardzo popularne w krajobrazie wielu polskich miast, a najbardziej przedwojennego Lwowa, gdzie niemal każda ulica miała swój zespół. Przemyski festiwal daje możliwość obcowania z muzyką miejskich ulic, podwórek i zaułków” – oceniła Juźwińska.
W czasie prezentacji będzie można usłyszeć zróżnicowany repertuar, składający się zarówno z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak również aktualnych, tworzonych na bieżąco, dotyczących życia i problemów dnia codziennego.
Umiejętności zespołów oceniać będzie jury w składzie: Bożena Lewandowska, etnomuzykolog, wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego; Jerzy Dynia, muzyk, dziennikarz rzeszowskiego oddziału TVP; Dariusz Baszak, muzyk z Przemyśla i Roman Kryst, muzyk, kompozytor z Częstochowy.
W niedzielne przedpołudnie kapele zagrają - zgodnie z zapomnianą już nieco tradycją - na podwórkach i ulicach Przemyśla, a swoje występy zakończą w Rynku.
W programie dwudniowej imprezy znajdzie się też prezentacja filmu dokumentującego minione festiwale i przybliżającego historię imprezy.
Festiwal zwieńczy w niedzielne popołudnie tradycyjny koncert galowy połączony z ogłoszeniem wyników.
Festiwal organizowany jest przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. To najstarsza tego typu impreza w Polsce. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był dyrektor ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą.
Festiwal w czasie swojej historii zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później - Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. - Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego.
Od 2008 roku impreza nosi imię Jerzego Janickiego, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.
W dotychczasowych festiwalach w charakterze jurorów gościli wybitni artyści, muzycy, dziennikarze m.in.: wielokrotnie Jarema Stępowski i Jerzy Janicki, Andrzej Wróblewski-Ibis, Wojciech Karolak, Tadeusz Kwinta, Korneliusz Pacuda, Alosza Awdiejew, Stanisław Wielanek.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/