Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2019

5. przegląd dramaturgii współczesnej „Nówka Sztuka!” - od soboty

Od soboty na czterech warszawskich scenach odbędzie się – organizowany po raz piąty przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – przegląd polskiej dramaturgii współczesnej „Nówka Sztuka!” - poinformował PAP Dział Komunikacji i Promocji Instytutu Teatralnego.

Jak wyjaśniono, pokazywane po raz pierwszy w stolicy przedstawienia to produkcje nowe i nagrodzone w 25. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (OKnWPSW).

"Podczas 5. przeglądu nowej polskiej dramaturgii +Nówka Sztuka!+ na scenach Instytutu Teatralnego, TR Warszawa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i ATM Studio odbędzie się pięć, różnorodnych formalnie i tematycznie spektakli oraz czytań performatywnych: +Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach+, autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach (zdobywca Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrody za reżyserię, nagród aktorskich), +Wyzwolenia+ Magdaleny Drab w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (nagroda za najlepszy tekst 25. OKnWPSW), +Pod adresem marzeń+ Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zakosteleckiego z Teatru Lalki i Aktora +Kubuś+ w Kielcach (nagrody za scenografię oraz muzykę 25. OKnWPSP), +Staś i Zła Noga+ Katarzyny Błaszczyńskiej w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego (wyróżnienie Komisji Artystycznej 25. OKnWPSW za oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne) oraz +Wracaj+ Przemysława Pilarskiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej – czytanie wyprodukowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (nagroda, ex aequo z +Wyzwoleniami+, za najlepszy tekst)" - czytamy w zapowiedzi przeglądu na stronie Instytutu Teatralnego (IT).

Dla widzów powyżej 11 roku życia zaplanowano 29 października w TR Warszawa pokaz przedstawienia "Staś i Zła Noga". Jest to opowieść o mamie, "jaką każdy chciałby mieć, która dzielnie i z dowcipem idzie przez życie ze swoim synkiem i jego chorą nogą".

Najmłodsi widzowie (od lat sześciu) będą mogli obejrzeć w TR Warszawa 27 października spektakl "Pod adresem marzeń" z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. W przedstawieniu ukazano "magiczną historię jednego budynku, który zmieścił w sobie całą historię miasta".

Starsi warszawiacy obejrzeć będą mogli 30 października w Operze Narodowej obsypany nagrodami spektakl pt. "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach". "Jest to ballada łotrzykowska o słynnym złodzieju czasów PRL, Zdzisławie Najmrodzkim, pokazująca wielkie możliwości gliwickiej sceny i przede wszystkim jej aktorów" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

"Inspirującym wyzwaniem, rzuconym jednemu z klasyków, będą +Wyzwolenia+ – autorka Magdalena Drab i reżyser Piotr Cieplak igrają tu z legendarnym +Wyzwoleniem+ Stanisława Wyspiańskiego, zastanawiając się, co dziś prowadzi nas ku wolności" - czytamy na stronie IT. Spektakl grany będzie 27 października w hali ATM.

Na zlecenie IT Małgorzata Warsicka wyreżyseruje czytanie performatywne tekstu Przemysława Pilarskiego pt. "Wracaj" (nagrodzony nie tylko w 25. OKnWPSP, ale także prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną). Do obejrzenia 26 października o godz. 19 w IT (dla widzów powyżej szesnastego roku życia).

Pełny program przeglądu oraz szczegółowe opisy wydarzeń znajdują się na stronach internetowych: www.nowka-sztuka.pl oraz www.instytut-teatralny.pl.

Przegląd potrwa do 30 października br.

Jak napisano na stronie IT, "+Nówka Sztuka+ to święto polskiego dramatopisarstwa +w akcji+, prezentujące teksty nagrodzone lub wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – teksty, które przeszły już swój chrzest bojowy na scenach całej Polski". Przegląd organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2013 r.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL