Przedstawienie "Ewelina płacze" TR Warszawa zainaugurowało we wtorek 51. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2016 w Szczecinie. W programie kilkadziesiąt wydarzeń - spektakli konkursowych i pozakonkursowych, spotkań, a także widowisk plenerowych.
Do szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga na inauguracyjny spektakl licznie przybyli fani teatru. Od lat festiwalowe spektakle cieszą się taką popularnością, że dla publiczności często brakuje miejsc na widowni.
Dziś rozpoczyna się drugie półwiecze tego festiwalu - powiedział jeszcze przed spektaklem zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. Wprawdzie przegląd ma w nazwie małe formy, ale jest całkiem duży - dodał Soska.
"Mamy prawo być z niego bardzo dumni. Myślę, że wpisał się także na stałe w kalendarz imprez teatralnych w naszym kraju i nie tylko, bo na pewno jest dostrzegany także za granicą" - powiedział Soska chwilę przed oficjalną inauguracją przeglądu.
W programie tegorocznego Kontrapunktu znalazło się 10 przedstawień konkursowych. O Grand Prix konkursu przyznawane przez publiczność będzie rywalizowało sześć spektakli polskich teatrów i cztery przedstawienia z Niemiec, Austrii i Belgii.
Międzynarodowe jury oraz widzowie ocenią m.in. spektakl "Maria Callas. Master Class" Och-Teatru z Warszawy, przedstawienie "Wojny, których nie przeżyłam" Teatru Polskiego z Bydgoszczy. O nagrodę ubiegać się też będą artyści warszawskiego Teatru Żydowskiego, którzy przyjadą do Szczecina ze spektaklem "Aktorzy żydowscy", czy Teatru Powszechnego ze stolicy z produkcją "Nieznośnie długie objęcia".
Część przedstawień tradycyjnie już zostanie zaprezentowana w Berlinie. Widzowie zobaczą tam dwa spektakle konkursowe "Bella Figura" Schaubuhne am Lehniner Platz oraz "Baal" Deutsches Theater Berlin. Poza konkursem zaprezentowany zostanie także "War and Peace" w wykonaniu grupy Gob Squad.
Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem podejmą dyskurs o festiwalach teatralnych. W tym roku dyskusja dotknie tematu "+Nowy+ teatr (nie)porozumienia".
Kontrapunkt to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, dyskusje panelowe, widowiska plenerowe i wystawy.
Festiwal potrwa do niedzieli. W finale Narodowy Stary Teatr z Krakowa pokaże przedstawienie "Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu!".
Preludium do Kontrapunktu był odbywający się w ubiegły weekend po raz szósty Mały Kontrapunkt, czyli festiwal teatralny dla dzieci.
Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.
Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.(PAP)
res/ mhr/