55 dzieł z 22 państw rywalizować będzie na 5. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 8-11 listopada. W konkursie są cztery kategorie: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment.
"W tym roku do konkursu krótkometrażowych filmów animowanych zgłoszono ponad dwa tysiące tytułów z całego świata, z czego komisja selekcyjna wybrała 55. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo, a najlepsze z nich wybierze publiczność, głosując po każdym z bloków konkursowych" - poinformowała we wtorek kurator programowy 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku Anna Kądziela-Grubman.
Wśród filmów konkursowych w czterech kategoriach są tytuły z kilkunastu krajów europejskich, a także z Argentyny, Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Kanady oraz USA. Jedenaście spośród 55 nominowanych obrazów powstało w Polsce.
Kądziela-Grubman podkreśliła, że ideą festiwalu jest promocja filmu animowanego, który jest nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunkiem, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne i polityczne.
"W repertuarze festiwalu dominują animacje artystyczne i ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci, to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie" - dodała kurator.
Tradycją gdańskiego festiwalu jest specjalne pasmo filmów krótkometrażowych przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji, obchodzonego równolegle na wszystkich kontynentach, z okazji rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu animowanego. Była to projekcja "Theatre Optique" Emile Reynauda, która miała miejsce w Gervin Museum w Paryżu w 1892 r.
W programie festiwalu są również pełnometrażowe animacje, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zobaczyć będzie można m.in. pokazywaną na festiwalach w Cannes oraz Annecy włosko-francuską animację "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" (reżyseria: Lorenzo Mattotti), polsko-łotewski obraz "Jakub, Mimmi i gadające psy” (reż. Edmunds Jansons) oraz nominowaną do tegorocznego Oskara japońską animację "Mirai" (reż. Mamoru Hosoda).
Na festiwalu zaplanowano też spotkania publiczności z gośćmi.
Odbędzie się specjalny pokaz filmu "Basia 3" z udziałem jego twórców ze studia animacji Grupa Smacznego oraz autorek serii książek "Basia" – Zofią Stanecką i Marianną Oklejak. Natomiast dorośli widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu na temat obrazu wojny w kinie animowanym z pisarzem i reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim. Pretekstem do dyskusji będzie pokaz polsko-hiszpańskiego filmu „Jeszcze dzień życia” z 2018 r., w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente.
W cyklu poświęconym mistrzom kina animowanego przybliżona zostanie twórczość francuskiego autora komiksów i filmów Sylvaina Chometa, w tym m.in. jego ostatni pełnometrażowy film "Iluzjonista". Zaprezentowanych zostanie również 10 krótkometrażowych animacji i filmów eksperymentalnych Davida Lyncha z lat 1966-2007.
W ramach 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych zorganizowane zostaną również warsztaty dla dzieci z animacji poklatkowej.
Festiwal odbędzie się w dawnym kinie Watra, Patio Akademii Sztuk Pięknych oraz w Instytucie Kultury Miejskiej.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/