Od niemych filmów po najnowszą produkcję Stevena Spielberga – tak szczecińskie Kino Zamek będzie świętować 55. urodziny. Obchody jubileuszu potrwają dwa dni.
Kino, które znajduje się w Zamku Książąt Pomorskich, może pomieścić 50 widzów. Stąd, między innymi, jego wyjątkowość – powiedziała PAP Beata Bogusławska z Kina Zamek.
"Każdy, kto tutaj przychodzi, zwłaszcza pierwszy raz, jest zaskoczony tym, że jest to taka malutka sala kinowa. (…) Niemniej jednak jest to na pewno sala, która sprzyja rozmowom, spotkaniom" – zaznaczyła Bogusławska. Dodała, że kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, stąd też dobór repertuaru.
"Najczęściej są to projekcje niszowe, dużo kina artystycznego, bardzo dużo polskich produkcji" – powiedziała Bogusławska.
Podczas obchodów 55-lecia działalności pracownicy kina chcą przede wszystkim spotkać się z widzami, zachęcić do wizyty tych, którzy tego miejsca jeszcze nie znają, ale przede wszystkim - jak zaznaczyła Beata Bogusławska – "cieszyć się tym, że pomimo tego, iż różne i bardzo burzliwebyły historie kin szczecińskich, cały czas jesteśmy, cały czas gramy".
Jubileuszowa feta rozpocznie się w piątkowe popołudnie przedstawieniem "krótkiej historii kina" oraz pokazami. Wyświetlony zostanie dokument o początkach kina "Bracia Lumiere" Thierry’ego Fremauksa. Widzowie będą mogli też zobaczyć pokazy filmów z "komikiem o kamiennej twarzy" Busterem Keatonem oraz z Charliem Chaplinem. Pokazom będzie towarzyszył podkład muzyczny grany na żywo przez tapera.
Sobota rozpocznie się natomiast projekcjami krótkometrażowych filmów dla dzieci – od produkcji z 1963 r. po współczesne polskie animacje. Dla starszych widzów przygotowano dwa filmy Jacquesa Tatiego: "Dzień świąteczny" z 1949 r. oraz "Pan Hulot wśród samochodów" z 1971 r. O godz. 17:30 kino zaprasza na spotkanie "Dawno temu w Szczecinie", podczas którego m.in. prezentowane będą fotografie miasta z 1963 r., wysłuchać będzie można także minirecitalu, poświęconego muzyce filmowej.
Ostatnim pokazem jubileuszowym będzie film Stevena Spielberga "Player One"; wyświetlony zostanie w technologii 3D.
Za początek działalności kina w Zamku Książąt Pomorskich uznaje się rok 1963, gdy zakupiono pierwszą aparaturę kinową w ramach Wojewódzkiego Domu Kultury. Wraz z przebudową wschodniego skrzydła zamku, która rozpoczęła się w 1972 r., zmodernizowano kabinę projekcyjną i salę kinową z widownią amfiteatralną. W 2004 roku z inicjatywy widzów powstał Dyskusyjny Klub Filmowy "Zamek". Kino zostało wyremontowane w 2006 r., a w kolejnych latach nastąpiła jego cyfryzacja. (PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ itm/