Koncerty i recitale uznanych pianistów, w tym jazzowych, jak również konkurs dla debiutujących artystów w ramach Estrady Młodych, odbędą się podczas 56. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (Pomorskie). Muzyczne wydarzenia potrwają od 3 do 8 września.
Ideą Festiwalu, który po raz 56. rozpocznie się 3 września w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku jest prezentacja polskich wykonawców i muzyki polskiej w kontekście muzycznej literatury światowej.
Podczas tegorocznego wydarzenia - jak podał jego organizator, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne - upamiętniona zostanie twórczość kilku kompozytorów. Publiczność usłyszy utwory Karola Szymanowskiego w roku jego 140. urodzin i 85-lecia śmierci, Antoniego Stolpe w 150-lecie jego śmierci, Kazimierza Serockiego, który w 2022 r. skończyłby 100 lat oraz Claude Debussy w 160. rocznicę urodzin.
Z kolei zmarłego w 2013 r. kompozytora Wojciecha Kilara w 90-lecie jego urodzin upamiętni poświęcona mu wystawa fotograficzna „Wojciech Kilar – Teraz, teraz, teraz i … Amen” autorstwa Zdzisława Sowińskiego. Otwarta zostanie w Herbaciarni w Spichlerzu 3 września na półtorej godziny przed koncertem inauguracyjnym w filharmonii.
Festiwal rozpocznie koncert symfoniczny pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Na fortepianie zagrają Mateusz Krzyżowski i Artur Jacoń. Pianistom towarzyszyć będzie orkiestra słupskich filharmoników. Koncert poświęcony będzie pamięci zmarłego 23 marca 2022 r. Andrzeja Cwojdzińskiego kompozytora i dyrygenta, twórcy i dyrektora artystycznego Festiwalu Pianistyki Polskiej w latach 1967–99.
4 września organizator festiwalu zaplanował wieczór jazzu. W koncercie autorskim wystąpi pianista Krzysztof Herdzin. Kolejne trzy dni będą zmaganiami konkursowymi w ramach Estrady Młodych. Debiutujących w Słupsku pianistów można będzie posłuchać w Sali im. Barbary Zielińskiej w Białym Spichlerzu. Tam także 7 września odbędzie się koncert z cyklu „Witkacy – obrazy w dźwięku”. Natomiast wieczorne koncerty i recitale uznanych muzyków planowane są w filharmonii.
Festiwal zakończy się 8 września solowymi występami laureatów Estrady Młodych 2022 oraz koncertem symfonicznym pamięci Jerzego Bytnerowicza, wieloletniego prezesa Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, w 20. rocznicę śmierci, w wykonaniu pianistów: Bogdana Czapiewskiego, Natalii Zaleskiej, Joanny Kaczmarskiej-Bieżyńskiej i Piotra Sałajczyka.
Informacji na temat dostępności biletów na poszczególne festiwalowe wydarzenia udziela impresariat słupskiej filharmonii pod nr tel.: 598423839, 598424960.
56. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie muzyczne jest finansowane przez MKiDN w ramach programu realizowanego przez narodowy Instytut Muzyki i Tańca, miasto Słupsk, województwo pomorskie, gminę Kobylnica i powiat słupski. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ pat/