Wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz, odtwórca ról w filmach „Brzezina”, „Sól ziemi czarnej", „Generał Nil”, „Seksmisja”, prezes Związku Artystów Scen Polskich skończył w środę 65 lat.
"Jasna twarz i ta rzadka sympatyczność dana od Boga, którą potocznie nazywamy wdziękiem" - tak ekranowy wizerunek Łukaszewicza określił Kazimierz Kutz.
Sam Łukaszewicz uważa, że „artystą być to rodzaj powołania”. „Jak istnieje etos inteligenta niosącego kaganek oświaty, tak istnieje etos artysty, który dzieli się z widownią tym, co przeżywa, dzieli się zagadką bytu, miłości, ciekawością innego człowieka. Artystą się bywa. Kiedy uda się dotknąć najistotniejszych problemów, filozoficznego skrótu, jakiegoś wyrazu, przenikającego do kości” - powiedział.
Olgierd Łukaszewicz, artysta filmowy i teatralny, urodził się 7 września 1946 r. w Chorzowie. Jest absolwentem krakowskiej PWST. Działał w wielu teatrach studenckich, występował w Teatrze Stu. Karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela), gdzie występował od 1968 do 1970 r. Potem był aktorem scen warszawskich: Teatru Dramatycznego (1970-73), Współczesnego (1973-74, 2001-03), Powszechnego (1974-86), Studio (1986-97), Narodowego (1997-2001). Od 2003 r. występuje w stołecznym Teatrze Polskim.
Na teatralnych deskach grał m.in. w: "Zemście" Aleksandra Fredry, "Świętoszku" Moliera, "Ameryce" Franza Kafki, "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, w sztuce "Lot nad kukułczym gniazdem" Dale'a Wassermana, w "Kordianie" Juliusza Słowackiego, "Pułapce" i "Kartotece" Tadeusza Różewicza, "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, "Królu Lirze" Williama Szekspira, "Weselu" Wyspiańskiego. Stworzył też wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych.
Do najbardziej lubianych przez publiczność wcieleń filmowych Łukaszewicza należy Albert z komedii Juliusza Machulskiego „Seksmisja” (1983).
Jedną z pierwszych ról filmowych – postać Gabriela Basisty - wykreował w „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza (1969), poetyckiej balladzie osnutej wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 r. Kutz przedstawił w tym filmie dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swojej ziemi. Dwa lata później Łukaszewicz wystąpił w kolejnej filmowej opowieści Kutza z akcją osadzoną na Śląsku, w „Perle w koronie”.
W międzyczasie zagrał w kameralnym dramacie - „Brzezinie” Andrzeja Wajdy (1970), wcielając się w chorego na gruźlicę Stanisława, który wie, że niebawem umrze, a jednak pragnie do końca cieszyć się pełnią życia.
Do najbardziej lubianych przez publiczność wcieleń filmowych Łukaszewicza należy Albert z komedii Juliusza Machulskiego „Seksmisja” (1983).
Olgierd Łukaszewicz grał też m.in. w "Lekcji martwego języka" Janusza Majewskiego (1979), "Wiernej rzece" Tadeusza Chmielewskiego (1983), "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego (1993). Jedną z najnowszych ról wykreował u Ryszarda Bugajskiego w dramacie „Generał Nil” (2009), jako generał August Emil Fieldorf.
W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W styczniu tego roku wybrano go na prezesa ZASP (był już wcześniej szefem Związku w latach 2002-2005).(PAP)
jp/ agz/ abe/