27 filmów dokumentalnych poświęconych najważniejszym wartościom w życiu człowieka będzie można zobaczyć podczas 7. Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”. Impreza, której motto brzmi: „Życie ma sens”, odbędzie się w dniach 22–26 października w stołecznej Kinotece.
Jak poinformowali organizatorzy Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Kino z duszą" w komunikacie przesłanym PAP, na tegoroczną edycję wydarzenia zgłoszono przeszło 60 filmów, spośród których do pokazów konkursowych zakwalifikowano 27 dokumentów. "Selekcja filmów to zawsze trudne wybory. Decyduje tematyka odpowiadająca swoim charakterem naszemu festiwalowi +z duszą+, a także warsztat artystyczny. Poza tym filmy muszą spełniać określone wymagania formalne, a jednym z głównych jest data ich wyprodukowania" – powiedziała dyrektor festiwalu Grażyna Raszkowska. Dodała, że wszystkie prezentowane obrazy wpisują się w motto: "życie ma sens".
Prezes Fundacji Areopag XXI Ewa Czaczkowska zwróciła uwagę na szczególną ideę festiwalu. "Nasi widzowie oraz partnerzy i przyjaciele festiwalu utwierdzają nas w przekonaniu, że bardzo potrzebujemy filmów, które odnoszą się do najważniejszych wartości w życiu każdego z nas, takich jak miłość, prawda, wiara, dobro, lojalność, wierność. Takich, które budują i niosą nadzieję" - podkreśliła, cytowana w komunikacie.
We wtorek 22 października festiwal zainauguruje premiera "Machabeusza z Hajduk – rzeczy o bł. ks. Józefie Czempielu" Adama Kraśnickiego. Tego samego wieczoru publiczność obejrzy "Tajemnicę Ojca Pio" José Marii Zavala i "Cud na Nowolipkach" Michała Górala. Tematyce religijnej poświęcone są także inne dokumenty, m.in. "Miłość i miłosierdzie" Michała Kondrata oraz "Pontifex" Beaty Hyży-Czołpińskiej o arcybiskupie Alfonsie Nossolu, inicjatorze Mszy Pojednania między narodem polskim i niemieckim w Krzyżowej w 1989 r.
Nie zabraknie także filmów historycznych. W "Warszawie: mieście podzielonym" Eric Bednarski pokaże wspomnienia osób ocalałych z getta, zestawiając je z głosami historyków i architektów. "Kotwicz. Ostatni komendant" Grzegorza Kaźmierczaka, Michała Matysa i Borysa Panfila przybliży widzom postać ppłk. Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza", legendy polskiego podziemia niepodległościowego. Natomiast "Milenium kontra tysiąclecie" Piotra Kucińskiego przeniesie ich do końcówki lat 60., kiedy między hierarchią Kościoła katolickiego i aparatem partyjnym Władysława Gomułki doszło do tzw. walki o rząd dusz.
Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami filmów. "W tym roku organizatorzy planują m.in. spotkanie po filmie +Amnezja+ z reżyserem Maciejem Kucielem oraz z jednym z bohaterów dokumentu – muzykiem Muńkiem Staszczykiem. W sobotę po południu zaś z twórcami i bohaterami dokumentu o Domu chłopaków w Broniszewicach w reż. Patryka Vegi" – poinformował szef promocji "Kina z duszą" Michał Plewka.
Prócz tego po seansie "Zagłady Redemptorystów Woli" Krzysztofa Żurowskiego odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem reżysera, a także autorki książki "Wojenne siostry" Agaty Puścikowskiej i ks. Pawła Mazanki. Z kolei po projekcji "Tajemnicy Ojca Pio" Jose Marii Zavala z publicznością festiwalową spotka się Ewa Czaczkowska, autorka książki "Mistyczki. Historie kobiet wybranych".
W sobotę 26 października zaplanowano m.in. pokaz "Wykluczonych" Artura Dziurmana o grupie Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego i "Dokument o Domu Chłopaków w Broniszewicach" Patryka Vegi, którego bohaterkami są zakonnice z Broniszewic. Wieczorem festiwal zwieńczy uroczysta gala, w trakcie której wręczone zostaną nagrody, wyróżnienia oraz statuetki - Anioły "Kina z duszą". Najlepsze filmy wybierze jury w składzie: operator Andrzej Musiał (przewodniczący), reżyser i scenarzysta Maciej Drygas, współtwórczyni "Kina z duszą", historyk i publicystka Ewa Czaczkowska, dyrektor festiwalu Grażyna Raszkowska oraz krytyk filmowy Bartek Pulcyn.
Wstęp na wszystkie seanse, wydarzenia specjalne, spotkania z twórcami, a także na galę finałową jest bezpłatny. Wejściówki można odbierać w kasie Kinoteki. Więcej informacji o "Kinie z duszą" można uzyskać pod adresem: http://kinozdusza.pl/.
Organizatorem festiwalu jest fundacja Areopag XXI, której celem jest prowadzenie merytorycznej i otwartej na różne punkty widzenia debaty o wierze, Bogu, religii i Kościele. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ itm/