Koncerty muzyki poetyckiej i folkowej, spotkania z pisarzami połączone z pokazami multimedialnymi i fotografii, warsztaty twórcze złożą się na program 8. Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką „Rozsypaniec”. Impreza rozpocznie się w piątek Bieszczadach i potrwa do poniedziałku.
„Rozsypaniec” tradycyjnie będzie się odbywał w Cisnej i Dołżycy.
Wydarzenie rozpocznie w piątkowe popołudnie otwarcie wystaw fotograficznych poświęconych Bieszczadom i Łemkowszyźnie, a także spotkania autorskie z fotografem i przyrodnikiem Mateuszem Matysiakiem oraz historykiem i krajoznawcą Stanisławem Krycińskim. Spotkaniom tym towarzyszyć będą wystawy fotografii dzikich zwierząt Bieszczadów oraz pokazy multimedialne.
Zdaniem Marty Gryczon ze Stowarzyszenia Moje Bieszczady, organizatora imprezy spotkania autorskie to doskonała okazja do rozmowy z autorem, poznania go i zdobycia autografu.
„Tradycyjnie w Bieszczadach o swojej nowej powieści o dawnym Krakowie opowie znany poeta Adam Ziemianin, a spotkanie z nim ubarwi koncertem Darek Czarny. Kolejnego wieczoru Monika Małgorzata Lis zabierze uczestników na koniec świata, ten bieszczadzki oczywiście, i sama wystąpi ze swoim mini recitalem” – zachwalała spotkania Marta Gryczon.
W programie „Rozsypańca” nie zabraknie też koncertów muzycznych. W tym roku na festiwalu zagrają – jak podkreśliła Gryczon - artyści, którzy w Bieszczady wracają z sentymentem jak i tacy, którzy tam mieszkają. Będzie to: Piotr Rogala, Arek Zawiliński, Żmije, U Studni, Nad Porami Roku, Marcin Styczeń, Czarny Nosal, Drabina Jakuba Trio, Sklep z Ptasimi Piórami, Latający Dywan.
Oprócz koncertów w programie znajdą się jeszcze spotkania rękodzielników połączone z warsztatami i opowieściami o pasji tworzenia, codzienne targi rękodzieła artystycznego, na których pojawią się stoiska z wyrobami ceramicznymi, szklanymi, odzieżą ręcznie malowaną, biżuterią karpacką, rzeźbą. Nie zabraknie także produktów kuchni regionalnej.
Partnerem Targów Rękodzieła Artystycznego jest w tym roku Województwo Podkarpackie.
Będzie też strefa „ROZczytaj to”, czyli czytelnia na świeżym powietrzu, gdzie będzie można poczytać przyniesioną ze sobą czy wypożyczoną na miejscu książkę. Odbędzie się też czytanie bajek dla dzieci.
„Dla chcących spędzić z nami te sierpniowe dni i noce mamy także ognisko i dobrą pogodę” – zapewniła Gryczon zapraszając do udziału w „Rozsypańcu”.
Impreza obywa się od 2001 r., ale wcześniej nosiła nazwę Festiwal Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły”. Jako „Rozsypaniec odbywa się od 2010 r. Organizatorem „Rozsypańca” jest Stowarzyszenie „Moje Bieszczady”.
Nazwa Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką „Rozsypaniec” nawiązuje do jednego ze szczytów Bieszczadów Zachodnich o tej samej nazwie.
Pierwszy Festiwal Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły” został zorganizowany przez grupę osób z różnych stron Polski, którą od lat łączyło zamiłowanie do Bieszczadów. Efektem festiwalu było m.in. powstanie Stowarzyszenia, noszącego obecnie nazwę „Moje Bieszczady”, które przejęło rolę organizatora imprezy. Każdego roku na wszystkie koncerty przybywa łącznie kilka tysięcy widzów. (PAP)
api/ pat/