18 lutego 1938 r. w Suwałkach urodził się Leszek Aleksander Moczulski, poeta i autor tekstów do piosenek Marka Grechuty, Skaldów i Andrzeja Zauchy. Jednym z najbardziej znanych utworów z jego słowami jest „Korowód” nagrany przez Marka Grechutę i zespół Anawa w kwietniu 1971 r.
"Pamiętam go jako człowieka, który żył poezją i właściwie w każdym możliwym momencie pisał, coś notował, poprawiał i nieustannie tworzył. To była jego domena i jego żywioł" - powiedział PAP dramaturg, pisarz i syn Mateusz Moczulski.
Leszek Aleksander Moczulski urodził się 18 lutego 1938 r. w Suwałkach. W 1956 r. przyjechał na studia polonistyczne na Uniwersytet Jagielloński. Z Krakowem związał się już do końca życia.
Współtworzył historię polskiej piosenki, pisząc m.in legendarny "Korowód" oraz znane utwory Marka Grechuty i zespołu Anawa, Andrzeja Zauchy, Mariana Pawlika i grupy Dżamble oraz Grzegorza Turnaua. W ostatnim okresie pisał utwory dla grupy Sklep z Ptasimi Piórami oraz współpracował z młodymi artystami.
"Ojciec miał kilka ulubionych utworów. Jest rozpoznawalny przede wszystkim przez +Korowód+ śpiewany przez Marka Grechutę i zespół Anawa" – podkreśla syn poety.
Muzykę napisał Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Po raz pierwszy utwór nagrano w studiu Polskich Nagrań w Warszawie w kwietniu 1971 r.
"Kto pierwszy szedł przed siebie?/Kto pierwszy cel wyznaczył?/Kto pierwszy w nas rozpoznał/Kto wrogów? Kto przyjaciół?/Kto pierwszy sławę wszelką i włości swe miał za nic?/A kto nie umiał zasnąć, nim nie wymyślił granic?" - brzmiały słowa pierwszej zwrotki "Korowodu", który jest uznawany za jeden z najważniejszych w artystycznym dorobku Grechuty.
"Do potocznego języka weszły wymyślone przez ojca frazy +cała jesteś w skowronkach+ czy +ludzie listy piszą+ z piosenek napisanych dla Andrzeja Zielińskiego i zespołu Skaldowie" – dodał Mateusz Moczulski.
Wiersze krakowskiego poety znalazły się w wielu europejskich antologiach. Drukowane były również w USA, Peru i Nepalu.
Współpraca z grafikiem i malarzem Janem Sawką owocowała unikalnymi wydawnictwami poetyckimi i oprawą graficzną do spektaklu "Exodus" Teatru STU, do którego teksty napisał poeta. Premiera odbyła się 24 czerwca 1974 r. Reżyserem był Krzysztof Jasiński.
Był on także autorem słów do oratoriów "Nieszpory Ludźmierskie" (1992) i "Droga, Życie, Miłość – Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana" z 2000 r. Ważną dziedziną była twórczość dla dzieci i wspieranie twórczości osób niepełnosprawnych.
Archiwum poetyckie Moczulskiego znalazło się w rodzinnych Suwałkach w Muzeum Okręgowym, a dzięki staraniom przyjaciela, Zbigniewa Fałtynowicza, odbywają się tam cykliczne spotkania wokół poezji.
W 1973 r. poeta został uhonorowany nagrodą im. Andrzeja Bursy. W latach 1975 i w 2012 zdobył Nagrodę Miasta Krakowa. W 2012 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Leszek Aleksander Moczulski zmarł 17 grudnia 2017 r. w Krakowie.(PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ mir/