88 zespołów folklorystycznych, w tym 17 z zagranicy, wystąpi podczas 52. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - podał w czwartek bielski Regionalny Ośrodek Kultury. Impreza będzie się odbywać w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. Początek - 25 lipca.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. W ponad 50 koncertach wystąpić ma ok. 4 tys. wykonawców: tancerzy, śpiewaków i muzyków. Oprócz zespołów zaprezentują się kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Spośród zespołów zagranicznych większość pochodzi z Europy, m.in. z Bułgarii, Czech, Francji, Macedonii, Niemiec i Słowacji. Będą także goście z odległych rejonów świata jak Brazylia, Nowa Zelandia, Indie, Tajwan czy Meksyk. Jak podkreśliła dyrektor programowo-artystyczna Tygodnia Anna Strojny, przy doborze wykonawców organizatorzy kierują się autentyzmem w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów. „Zależy nam jednocześnie, by występy były ciekawe dla publiczności; by folklor był autentyczny oraz barwny” – powiedziała.
Strojny dodała, że uwagę publiczności z pewnością przykuje zespół Auc Egyptian Folklore Troupe z Kairu w Egipcie, który odwołuje się do kultury berberyjskiej, rzadko obecnej na beskidzkiej imprezie. „Istotnym wydarzeniem będzie koncert zespołu z Instytutu Tańca +Kalakar+ z Bombaju w Indiach. Tam obowiązuje duża dbałość o detale i tradycję. Maoryski folklor promowała będzie natomiast grupa Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii. Zobaczyć będzie można wiele ciekawych występów” – powiedziała.
W ramach imprezy na deskach amfiteatru w Żywcu odbędzie się 46. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Od 25 lipca przez cztery dni publiczność zobaczy prezentacje góralskich zwyczajów w wykonaniu 17 zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, jaką jest Złote Żywieckie Serce.
29 lipca w wiślańskim amfiteatrze w konkursowe szranki staną z kolei uczestnicy 26. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. Polskę reprezentować będą trzy zespoły: prezentujący tańce i przyśpiewki wielopolskie zespół „Marynia” z Wronek, kultywująca folklor beskidzkich dolin „Bestwina” z Bestwiny koło Bielska-Białej, a także „Wałbrzych” z Wałbrzycha z tańcami narodowymi i regionalnymi w programie.
Prezentacjom Tygodnia będą tradycyjnie towarzyszyły: Festyn Istebniański w Istebnej (25-26 lipca) oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (1-2 sierpnia). Odbędzie się także 68. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (31 lipca-2 sierpnia). Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.
52. edycja Tygodnia potrwa do 2 sierpnia. (PAP)
szf/ ann/