90. rocznicę powstania obchodzić będzie w sobotę Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z tej okazji w pałacu w Ostromecku k. Bydgoszczy odbędzie się koncert pianisty prof. Jerzego Godziszewskiego.
W programie koncertu prof. Godziszewskiego znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
Towarzystwo powstało w Bydgoszczy 30 maja 1922 r. Pomysłodawcą jego założenia był muzyk i krytyk muzyczny Zygmunt Urbanyi. Działacze za cel postanowili sobie zjednoczenie sił i odrodzenie, po okresie zaborów, polskiego życia muzycznego w Bydgoszczy i okolicy.
W 1927 roku, z inicjatywy działaczy towarzystwa, powołano Miejskie Konserwatorium Muzyczne, a 11 lat później Orkiestrę Symfoniczną Towarzystwa Muzycznego, prowadzoną przez Alfonsa Rezlera.
W programie koncertu prof. Godziszewskiego znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
Działalność towarzystwa została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Jednak jeszcze przed jej zakończeniem, w 1945 roku Felicja Krysiewiczowa i Florian Dąbrowski reaktywowali konserwatorium, które funkcjonuje do dzisiaj jako Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina.
W 1946 r. dzięki staraniom Krysiewiczowej powołano Pomorską Orkiestrę Symfoniczną Towarzystwa Muzycznego, która z powodzeniem występowała osiem sezonów. W 1953 roku orkiestra przekształciła się w Państwową Filharmonię Pomorską, której pierwszym dyrektorem został Andrzej Szwalbe.
W 1955 roku, znów dzięki staraniom Krysiewiczowej powstało Studio Operowe Towarzystwa Muzycznego, które cztery lata później zostało przekształcone w Teatr Muzyczny Opery i Operetki. Od 1990 roku instytucja funkcjonuje pod nazwą Opera Nova.
Lata 60. przyniosły utworzenie Studium Muzycznego im. Emila Młynarskiego, które działając prężnie przez kilkanaście lat, dało początek najpierw Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, a wkrótce Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.
W 1986 roku Towarzystwo Muzyczne przyjęło imię Ignacego Jana Paderewskiego. Od tej pory działalność statutową poszerzono o inicjatywy mające na celu upowszechnienie twórczości, postaci i dziedzictwa Paderewskiego jako pianisty i wybitnego męża stanu.
Od lat 90. towarzystwo przejęło organizację konkursów pianistycznych imienia Paderewskiego. Konkurs, który w 1998 r. zyskał rangę międzynarodową, jest z powodzeniem kontynuowany. Dyrektorem konkursu jest Henryk Martenka, a dyrektorem artystycznym prof. Piotr Paleczny.
Dzięki staraniom działaczy towarzystwa, 2001 rok został ustanowiony przez Sejm Rokiem Paderewskiego.
Od 2009 r. towarzystwo organizuje Paderewski Piano Academy. Jest to letni kurs dla młodych pianistów z całego świata, prowadzony przez wybitnych pedagogów z kraju i zagranicy.(PAP)
rau/ abe/