Kultura i sztuka po 1989 roku

20.03.2019

Na Litwie rozpoczął się największy festiwal filmowy z udziałem polskich produkcji

Plakat festiwalu „Kino pavasaris”. Źródło: Kinopavasaris.lt Plakat festiwalu „Kino pavasaris”. Źródło: Kinopavasaris.lt

Na Litwie rozpoczął się w środę 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino pavasaris” (Wiosna Filmowa), największe święto kinematografii w kraju, które potrwa przez dwa tygodnie w 19 miastach.

Festiwal zainaugurowała produkcja „Lato” w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa o młodym muzyku Wiktorze Coju, który założył zespół „Kino”. Obraz opowiada o tym, co się działo w Moskwie w latach 80., o upadku systemu i fascynacji Zachodem.

Rozpoczynając festiwal tym właśnie filmem, organizatorzy wyrazili poparcie dla jego twórcy, Sieriebriennikowa, który został oskarżony przed kilkoma laty o zdefraudowanie środków publicznych i przebywa w areszcie domowym.

Imprezę filmową zakończy litewski dokument Rugile Barzdżiukaite „Rugsztus miszkas” (Kwaśny las) poświęcony kolonii kormoranów w Juodkrante na Mierzei Kurońskiej.

W sumie podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 170 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych, w tym dzieła polskich reżyserów.

W europejskim konkursie debiutów wśród 13 filmów długometrażowych znalazła się polsko-hiszpańska produkcja animowana „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente oparta na książce Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem.

Z polskich produkcji obejrzeć będzie można między innymi film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”, „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej, „Atak paniki” Pawła Maślony i inne.

Udział w festiwalu potwierdzili Kinga Dębska i Krzysztof Zanussi, który odbierze również Nagrodę Honorową Festiwalu. Jest to prezent na 80. urodziny reżysera.

Festiwal „Kino pavasaris” zakończy się 5 kwietnia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL