Ideą nowej ekspozycji jest pokazanie tematów najistotniejszych dla artysty, a nie tych które są najbardziej znane – mówi Agata Duda-Gracz, córka Jerzego Dudy-Gracza, o wystawie otwartej w piątek w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Autorska galeria tego malarza była zamknięta przez ostatnie cztery miesiące z powodu zmiany ekspozycji. Na nowej wystawie zwiedzający zobaczą ponad 100 prac, w tym kilkadziesiąt po raz pierwszy w tym miejscu. Dzieła pochodzą z różnych okresów twórczości.
„Ideą nowej ekspozycji jest pokazanie tematów najistotniejszych dla artysty, a nie tych które są najbardziej znane” – oceniła córka artysty Agata Duda-Gracz, z której kolekcji dzieła prezentowane są w NCK. Jej zdaniem tematami najistotniejszymi, przenikającymi twórczość jej ojca były przemijanie i śmierć – ludzi, idei, pejzażu, oraz „wszystko to, co drugorzędne, pomijane – prowincjonalne”.
Jak wyjaśniła, na wystawie w NCK można zauważy, jak zmieniał się sposób malowania artysty.
Zwiedzający zobaczą autoironiczne i pełne poczucia humoru autoportrety, regularnie malowane. W innym dziale są portrety zwierząt, roślin i ludzi, w kolejnym zaś pejzaże nieskażone przez działalność człowieka. „Najistotniejszym i najliczniejszym cyklem w twórczości ojca były obrazy prowincjonalno–gminne. Malował je nieprzerwanie przez całe życie, z czułością pochylając się nad wszystkim co zwyczajne” – opisywała Agata Duda-Gracz. W centrum ekspozycji są prace o tematyce śmierci. Następna sala mieści obrazy pokazujące, jak artysta postrzegał polski Kościół. W ostatnim pomieszczeniu znalazły się obrazy „ostatnie”, czyli ostatni autoportret i ostatni obraz jaki Jerzy Duda Gracz namalował na kilka tygodni przed śmierci – „Strumiany – Deszcz”.
Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) był malarzem, rysownikiem, scenografem i pedagogiem. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Sławę przyniosły mu obrazy. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Wśród jego najbardziej znanych cyklów malarskich jest ten obejmujący 313 prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi. Cykl ten w multimedialnej formie, był jedną z atrakcji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. Artysta prowadził zajęcia w filii ASP w Katowicach i w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/