Od 19 czerwca przez 12 kolejnych weekendów w otoczeniu warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej odbywać się będą wystawy, warsztaty, wycieczki, koncerty i akcje artystyczne. Akcja "Archipelag Jazdów" przybliżyć ma historię i teraźniejszość Zamku Ujazdowskiego.
"Wyjątkowa lokalizacja Zamku na Jazdowie, wśród zielonych terenów w samym centrum miasta oraz sieć powiązań siedziby Centrum Sztuki Współczesnej z najbliższym sąsiedztwem stanowi punkt wyjścia nowej odsłony letniego projektu CSW, zatytułowanego w tym roku +Archipelag Jazdów+. W ciągu dwunastu weekendów stworzona zostanie kulturowa i społeczna mapa Jazdowa. Kluczem do (...) działań edukacyjno-artystycznych będzie wsłuchiwanie się w głosy, historie i opowieści" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej Anna Czaban, kuratorka projektu.
Na tworzonej mapie będą przenikać się mają różnorodne wymiary przestrzeni: społeczny, architektoniczny, historyczny, krajobrazowy, przyrodniczy, a nawet dźwiękowy. Przed budynkiem CSW stanie stół z makietą – tzw. Perspektywicznym Modelem Badawczym Jazdowa – na której przed każdym spacerem będą zaznaczane kierunki tematycznej marszruty.
W stronę Zamku kierować ma projekt "0,5 km koloru" – amfilada barw umieszczona na barierce wzdłuż alei Szpitala Ujazdowskiego autorstwa duetu artystycznego Justyna Wencel i Marcin Chomicki. Kolorystyczny kierunkowskaz poprowadzi przez kładkę nad Trasą Łazienkowską w stronę osiedla domków fińskich, gdzie działa inicjatywa Otwarty Jazdów.
Punktem wyjścia do zbadania przyrodniczej mapy Jazdowa będzie ogród roślin migrujących, stworzony z inicjatywy Gregora Różańskiego w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego, zrewitalizowanym przez japońskiego artystę Tadashiego Kawamatę. Wystawa "Green card" na pograniczu sztuki i nauki ma - w zamierzeniu autora, otworzyć perspektywę do dyskusji na temat globalnych procesów migracji oraz statusu migranta we współczesnej rzeczywistości.
"Jeżeli chodzi o migracje, to są pewne podobieństwa pomiędzy polityką a biologią. Jedni uważają, że trzeba za wszelką cenę zachować status quo i walczyć z nowymi gatunkami, inni sądzą, że natura sama sobie z tym poradzi na zasadzie autoregulacji. Pojawienie się na terenie Polski roślin uważanych za obce i inwazyjne jest związane z działalnością człowieka. Nielegalni imigranci zwani naukowo antropofitami są często wykluczani przez przyrodników z pojęcia bioróżnorodności i brutalnie tępieni. Można jednak spojrzeć na te rośliny inaczej, dostrzegając ich pozytywną rolę w zmieniającym się środowisku, podobnie jak rolę emigrantów w społeczeństwie" - powiedział PAP Gregor Różański.
W Cysternie będzie można zobaczyć przedstawicieli kilkunastu roślin uważanych za inwazyjne m.in. nawłoć kanadyjską, dla zwalczania której tworzone są specjalne programy samorządowe. Nawłoć rozprzestrzenia się bardzo szybko, przyczynia się do wymierania populacji motyli, ale też jest doskonałym pożytkiem dla pszczół. Na wystawie znajdą się też m.in. rukiewnik wschodni oraz rośliny akwariowe, jak azolla czy moczarka, które potrafią się w naszym klimacie usamodzielnić. Wystawie towarzyszyć będą wyprawy terenowe w poszukiwaniu gatunków inwazyjnych na Jazdowie.
Przed Zamkiem stanie kontener, w którym mieszać się będzie woda pochodząca z różnych ujęć na terenie Warszawy. Zbuduje go szwajcarski duet artystyczny Michael Meier & Christoph Franz, zainspirowany architekturą i historią warszawskich studni oligoceńskich. Zostanie uruchomiony piec chlebowy, dotychczas ukryty w zielonej przestrzeni wokół Zamku, przy którym artysta Paweł Kruk wraz z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi Jazdów będzie wypiekał chleb.
Uczestnicy wycieczek i warsztatów zbadają akustykę przestrzeni Jazdowa podczas słuchowisk i spotkań organizowanych przez GOREktyw oraz Pracownię Pejzażu Dźwiękowego. Rezydenci projektu Sound of Culture – Culture of Sound poprowadzą warsztaty poświęcone projektowaniu akustycznemu przestrzeni miasta.
W nowym lokalu CSW przy ul. Marszałkowskiej 9/15 Maja Bekan będzie wspólnie z mieszkańcami pracowała nad scenariuszem filmu o zaginionej rzeźbie Alfonsa Karnego, która niegdyś zdobiła Skwer Oleandrów. Także w lokalu na Marszałkowskiej zaplanowano projekcje filmowe pod hasłem "Miasto, akcja!". W repertuarze przygotowanym przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze znajdą się filmy na temat oddolnych lokalnych inicjatyw w Polsce i na świecie.
Dla miłośników literatury zaplanowano Archipelag Literatury, cykl warsztatów czytania prowadzonych przez Natalię Malek, a z myślą o najmłodszych - Teatranki, czyli warsztaty teatralne dla dzieci organizowane przez Instytut Teatralny. Do spotkania ze sztuką i na sztukę spotkania zaprosi uczestników Laboratorium Edukacji Twórczej CSW, a Paulina Święcańska prowadzić będzie plenerowe warsztaty ruchowe.
"Poprzez odkrywanie różnorodnych aspektów Jazdowa, współpracę z sąsiadami i wszystkimi odbiorcami chcemy wydobywać potencjał kulturotwórczy, tkwiący w działaniu partycypacyjnym. Stawiamy też pytanie o społeczny zasięg i rezonans instytucji kultury, o granice jej otwartości, a także o skuteczność samej sztuki i stosowanych w jej obrębie metod" - dodała Anna Czaban.
Szczegółowy program "Archipelagu Jazdów" dostępny będzie na stronie internetowej warszawskiego CSW. (PAP)
aszw/ agz/