Z okazji 15. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego – artysty uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych reformatorów teatru – wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego we wtorek wieczorem zaprezentuje słuchowisko „Akropolis naszych czasów”.
Audycja „Akropolis naszych czasów” została zrealizowana w 1964 r. przez Jerzego Falkowskiego. Słuchowisko łączy ze sobą zapisy fragmentów przedstawienia „Akropolis”, zrealizowanego przez Teatr Laboratorium „13 Rzędów” w 1962 r., z tekstami, które się w nim nie pojawiły. Ważną częścią słuchowiska jest również zapis rozmowy Falkowskiego z Ludwikiem Flaszenem, Jerzym Grotowskim i Józefem Szajną.
Prezentacji słuchowiska będzie towarzyszyć pokaz fotografii z pierwszej wersji „Akropolis”.
We wtorek przypada 15. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego. Reżyser i pedagog był uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych reformatorów teatru. Był jednym z trzech Polaków - obok Adama Mickiewicza i Bronisława Geremka - którzy zostali profesorami College de France. Specjalnie dla niego utworzono tam katedrę Antropologii Teatru.
Artysta urodził się w Rzeszowie w 1933 roku, ukończył studia aktorskie i reżyserskie w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studiował także reżyserię w Moskwie. Zadebiutował w 1959 roku „Krzesłami” Eugene'a Ionesco w Teatrze Starym w Krakowie.
W 1959 roku objął kierownictwo artystyczne Teatru 13 Rzędów w Opolu: wspólnie z Ludwikiem Flaszenem stworzył w tej placówce teatr awangardowy, który od 1962 roku przyjął nazwę Teatru Laboratorium. W 1965 roku zespół przeniósł się do Wrocławia, gdzie działał do 1984 roku.
W latach 1959-69 Grotowski wyreżyserował w Laboratorium dwanaście spektakli, z których trzy - „Akropolis”, „Książę Niezłomny” i „Apocalypsis cum figuris” - przyniosły mu światową sławę.
Grotowski po zrealizowaniu „Apocalypsis...” zrezygnował z tworzenia przedstawień i sformułował program określany mianem „teatru uczestnictwa” czy „parateatru”. W 1982 roku opuścił Polskę, i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Później zamieszkał w Pontederze we Włoszech, gdzie zmarł w styczniu 1999 roku. Stworzył tam działający do dzisiaj Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.(PAP)
pdo/ abe/