Kultura i sztuka po 1989 roku

22.07.2019

Aktorka Dorota Kolak laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej

Gdańsk, 05.09.2018. Aktorka Dorota Kolak podczas próby medialnej spektaklu "Trojanki" w gdańskim Teatrze Wybrzeże.  PAP/A. Warżawa Gdańsk, 05.09.2018. Aktorka Dorota Kolak podczas próby medialnej spektaklu "Trojanki" w gdańskim Teatrze Wybrzeże. PAP/A. Warżawa

Klub Krytyki Teatralnej i sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) tegoroczną Nagrodę im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć artystycznych przyznał Dorocie Kolak, aktorce związanej od 37 lat z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

"Jej ostatnia rola Hekabe w +Trojankach+ Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty wzbudziła nieskrywany podziw krytyki i publiczności" - oceniła krytyk teatralna Alina Kietrys w laudacji opublikowanej na stronie sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.

Jak napisała Kietrys, "o dokonaniach aktorskich i osobowości Doroty Kolak pisano wielokrotnie". "Podkreślano jej intrygującą i niespokojną urodę, dostrzegano role pełne dumy i siły, uważano, że kreowane przez nią postacie niosą swoistą tajemnicę. Dorota Kolak w teatrach Kalisza, Gdańska, Warszawy zagrała ponad 90 ról, a w kinie polskim zadomowiła się znakomicie w ostatnich dwudziestu latach, tworząc kilkanaście niezapomnianych kreacji. Również grała w spektaklach Teatru Telewizji" - dodała.

Zwróciła uwagę, że receptą na sukces aktorki jest "żmudna praca".

Dorota Kolak (ur. 20 czerwca 1957 r. w Krakowie) ukończyła studia aktorskie w krakowskiej PWST w 1980 r. "Pracowała wtedy usilnie nad warsztatem pod okiem Olgi Szwajgier i Zofii Więcławówny. Zawodu uczyły ją wybitne aktorki, Ewa Lassek i Anna Polony" - przypomniała Kietrys.

Zadebiutowała w 1980 r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. W "Procesie" wg Kafki w reż. Romany Próchnickiej zagrała skomplikowaną rolę, zbudowaną z dwóch postaci: Leni i Praczki. Do Gdańska, do Teatru Wybrzeże została zaangażowana w 1982 r. Na tej scenie przez ponad trzydzieści lat zagrała wiele znaczących ról. Była m.in. Antygoną w spektaklu w reż. Marka Okopińskiego, była Mają Ochołowską w "Opętanych" wg Gombrowicza w reż. Tadeusza Minca. Zagrała Felice w "Pułapce" Różewicza i Marię Lebiadkinę w "Biesach" wg Dostojewskiego (oba spektakle w reż. Krzysztofa Babickiego).

"Jako Katarzyna w +Poskromieniu złośnicy+ Szekspira w reżyserii Anny Polony została dobrze zapamiętana, podobnie jak w roli Marii w +Woyzecku+ Buechnera, czy Solange w +Pokojówkach+ Geneta" - przypomniała Kietrys w laudacji.

Jako aktorka pracowała z wieloma wybitnymi reżyserkami i reżyserami, m.in. z Rudolfem Zioło, Krzysztofem Nazarem, Grzegorzem Chrapkiewiczem, Adamem Orzechowskim, Krystyną Jandą, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz, Krzysztofem Warlikowskim i Janem Klatą.

Od 1991 dr hab. Dorota Kolak pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy scen klasycznych, współczesnych, wiersza, plastyki ruchu scenicznego i piosenki. Wyreżyserowała kilkanaście dyplomów operowych na Wydziale Śpiewu Solowego.

Aktorka jest laureatką szeregu nagród aktorskich zdobytych, m.in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. Dwukrotnie zdobyła nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni - w 2009 r. za postać w filmie "Jestem Twój" i w 2016 r. za kreację w "Zjednoczonych stanach miłości". W 2008 r. została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Nagroda im. Ireny Solskiej ustanowiona w 2010 r. przez sekcję polską Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) została stworzona z myślą "o wyróżnianiu wybitnych polskich aktorek, które wywierają istotny wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej". Patronka nagrody Irena Solska, odtwórczyni wybitnych ról w polskim teatrze, była legendą wielu scen w XX w.

Jej dotychczasowymi laureatkami były: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska i Ewa Wiśniewska.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ itm
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL