Polska po 1989 roku

02.04.2017

Aktorzy na stopniach Pałacu Kultury odczytali konstytucję

Aktorzy warszawskich scen teatralnych na stopniach Pałacu Kultury i Nauki odczytali treść Konstytucji RP. W niedzielę mija 20 lat od uchwalenia obowiązującej obecnie ustawy zasadniczej.

"To wydarzenie obywatelskie (...) Aktor jest obywatelem i chce się czuć obywatelem, koniecznie. Wobec tego chce być używany do czytania konstytucji" - powiedziała PAP aktorka i reżyser Irena Jun. Podkreśliła, że fragmenty preambuły odczytała ze wzruszeniem. "Konstytucji nie czyta się na co dzień" - dodała.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i Teatr Studio. "Konstytucja jest dokumentem, wokół którego toczą się w tej chwili dość istotne spory. To dobry czas, żeby w 20 urodziny konstytucji uświadomić sobie, co w niej jest" - powiedział PAP dramaturg Teatru Studio Wojciech Zrałek-Kossakowski.

Dodatkowo, z ustawionych przy teatrze głośników przechodnie mogli usłyszeć treść polskiej konstytucji odczytywaną w trzech językach: po polsku, ukraińsku i wietnamsku.

2 kwietnia mija 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP; po przyjęciu jej przez Polaków w referendum i podpisaniu przez prezydenta weszła w życie 17 października 1997 r. (PAP)

kno/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL