Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

24.11.2017

Album ”Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego nominowany do ICMA 2018

Pierwsze w świecie nagranie płytowe oratorium ”Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego zostało nominowane do prestiżowej nagrody ICMA 2018 – poinformowała Filharmonia Poznańska. Dwupłytowy album został wydany przez niemiecką wytwórnię cpo.

Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w styczniu 2018 r., a wręczenie nagród – 6 kwietnia, podczas koncertu w siedzibie NOSPR w Katowicach. Album został nominowany w kategorii: kompozycje chóralne. ICMA (International Classical Music Awards) to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej.

Filharmonia Poznańska zarejestrowała "Quo vadis" podczas koncertu, który odbył się 29 czerwca 2016 r. w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oratorium zostało zaprezentowane melomanom w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej w 70. rocznicę śmierci kompozytora, w Roku Feliksa Nowowiejskiego i Roku Henryka Sienkiewicza.

Dzień później dzieło zostało wykonane w stolicy Niemiec, w Konzertsaal Universitat der Kunste Berlin - część "Quo vadis" powstała właśnie w Berlinie, gdy Feliks Nowowiejski tam studiował i pracował.

Quo vadis pod batutą Łukasza Borowicza wykonali: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz soliści: Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton) i Wojtek Gierlach (bas); na organach grał Sławomir Kamiński. Dzięki dwupłytowemu albumowi wydanemu przez cpo "Quo vadis" trafiło do melomanów na całym świecie.

Filharmonia Poznańska podkreśliła, że album zebrał dotąd liczne, bardzo pochlebne recenzje, m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie "Gramophone". Został też płytą miesiąca portalu MusicWeb International.

Dzieło wykonane zostało po raz pierwszy w 1907 r. w Usti nad Łabą. Po retuszach wniesionych przez kompozytora, swoją drugą premierę miało w 1909 r. w Amsterdamie. Przyjęte entuzjastycznie oratorium oklaskiwane było w wielu krajach Europy oraz w Ameryce, gdzie Nowowiejski dyrygował nim osobiście w nowojorskiej Carnegie Hall. W okresie międzywojennym "Quo vadis" prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, wykonywane w 13 językach.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.

Nowowiejski jest autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", opery "Legenda Bałtyku", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne - w tym ok. 600 pieśni. Twórca zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Paweł Tomczyk

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL