Aleksander Śliwa wygrał konkurs Muzeum Krakowa na projekt i wykonanie rzeźby św. Krzysztofa. Figura jeszcze w tym roku stanie w niszy znajdującej się na fasadzie remontowanego właśnie Pałacu "Pod Krzysztofory" - głównej siedziby muzeum.
Ogłoszony w maju konkurs był adresowany do profesjonalnych artystów plastyków. Wygrał Aleksander Śliwa, a wyróżnienia otrzymali: Karol Badyna i Marek Maślaniec.
Artyści mieli niełatwe zadanie, bo nie wiadomo, jak wyglądała rzeźba zdobiąca budynek w XIV wieku, ani kolejna ustawiona tam na przełomie XVII i XVIII w. "Nie mogła to być typowa rzeźba współczesna - ideowa, symboliczna. Zależało nam na bezpośrednim nawiązaniu do ikonografii przedstawiającej św. Krzysztofa. Chcieliśmy realistycznego posągu" – mówił dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski i podkreśla, że o wyborze zwycięskiej rzeźby zadecydowały: mocna forma, zdecydowany charakter i dynamiczna, ostra "kreska".
Na konkurs wpłynęło dziewięć zgłoszeń. W pierwszym etapie uczestnicy składali prace graficzne przedstawiające propozycje rzeźby. Artyści zaproszeni do drugiego etapu musieli zaprezentować modele gipsowe w skali jeden do trzech.
W jury oceniającym prace konkursowe znaleźli się m.in.: dr hab. Monika Bogdanowska (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków), dr Agnieszka Łakoma (plastyk miasta), prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak (profesor UJ) i prof. Wincenty Kućma (artysta rzeźbiarz).
Nagroda dla zwycięzcy to 4 tys. zł brutto oraz zawarcie umowy na wykonanie i montaż rzeźby (w regulaminie zastrzeżono, że nie może on kosztować więcej niż 50 tys. zł). Wyróżnienia - po 2 tys. zł brutto otrzymali dwaj pozostali artyści zakwalifikowani do etapu II konkursu.
Początki kamienicy "Pod Krzysztofory" przy Rynku Głównym 35 sięgają wieku XIII. Jej nazwa pochodzić miała od zdobiącego ją – jak głoszą źródła – od 1380 r. posągu św. Krzysztofa. W materiałach archiwalnych brakuje niestety informacji o formie i umiejscowieniu rzeźby. Zgodnie z obiegową ikonografią miała przedstawiać świętego, przenoszącego przez rzekę dzieciątko Jezus. Rzeźba znajdowała się na fasadzie Krzysztoforów do 1791 r. Co stało się z nią po usunięciu, nie wiadomo. Obecnie wewnątrz budynku – będącego siedzibą główna Muzeum Krakowa - trwają prace remontowe, które mają się zakończyć w połowie 2021 r.(PAP)
wos/ dki/