Kultura i sztuka po 1989 roku

14.05.2018

Andrzej Górszczyk uhonorowany medalem Gloria Artis

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C) wręczył poecie Andrzejowi Górszczykowi (L) Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/J. Kamiński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C) wręczył poecie Andrzejowi Górszczykowi (L) Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/J. Kamiński.

Poeta, satyryk, artysta kabaretowy i żeglarz Andrzej Górszczyk został w poniedziałek odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal jest "skromnym wyrazem wdzięczności" - powiedział Gliński.

Uroczystość odbyła się w podwarszawskim Nieporęcie, gdzie laureat zatrzymał się w trakcie rejsu żeglarskiego do Szczecina.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na "aspekt społeczno-buntowniczy" działalności Górszczyka, który jest m.in. autorem pieśni uważanej za jeden z hymnów opozycji. "Solidarność to jest dla nas coś szalenie ważnego, to jest ślad istotnie naszej tożsamości (...) Gratulujemy i dziękujemy za pana dokonania i za pana pasję żeglarską" - powiedział Gliński dodając, że on sam wielokrotnie żeglował po polskich rzekach. "Ten Srebrny Medal Gloria Artis to jest skromny wyraz wdzięczności" - dodał minister kultury.

W uroczystości wziął także udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Szef MSWiA powiedział, że Górszczyk jest dla niego "niesamowitą inspiracją, jak można w życiu mieć pasję". "Dzięki Andrzejowi - i dzięki jego twórczości literackiej - wiem, że jest świat poza polityką" - podkreślił Brudziński.

"Ta pasja pana Andrzeja Górszczyka objawiła się chociażby w tym, że dwukrotnie przepłynął Wisłę" - zauważył minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodał, że odznaczony tym razem "z inspiracji ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka" z okazji Światowych Dni Morza, które po raz pierwszy odbędą się w Polsce, a rozpoczną się w czerwcu w Szczecinie, dopłynie do Szczecina od granicy z Białorusią. "Tu jest jeden z etapów tej podróży" - wyjaśnił Brudziński.

Dodał, że to on poprosił ministra kultury, żeby odznaczył Górszczyka "za cały dorobek literacki".

Górszczyk powiedział, że jest zaszczycony i czuje się zobowiązany, żeby znowu napisać książkę. "Myślę, że będzie to książka o moich znajomych politykach, mam zamiar ich też wyśmiać. Natomiast teraz skupię się na rejsie. Myślę, że mam około 80 proc. szans, że dopłynę do Szczecina w czasie, jak nie będę miał poważnych awarii" - powiedział laureat.

W rozmowie z PAP przyznał, że był zaskoczony tym wyróżnieniem, ale jest "bardzo zadowolony". Jak mówił, w prasie podziemnej napisano, że jego "Ballada o marynarzach z Titanica" była "+mane, tekel, fares+ (policzone, zważone, podzielone - PAP) tamtego ustroju".

Andrzej Górszczyk, poeta, pedagog i artysta kabaretowy, jest autorem m.in. słynnej piosenki o orkiestrze z Titanica, która grała, gdy transatlantyk tonął, a która u progu okresu polskich przemian stała się jednym z hymnów opozycji. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL