Kultura i sztuka 1945-1989

11.09.2013 aktualizacja 19.07.2016

Andrzej Seweryn - 45 lat na scenie, jubileusz w Teatrze Polskim

Andrzej Seweryn. Fot. PAP/A. Rybczyński Andrzej Seweryn. Fot. PAP/A. Rybczyński

Debiutował w Teatrze Ateneum, przez wiele lat mieszkał we Francji, gdzie został zatrudniony w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie Comedie Francaise. Andrzej Seweryn obchodzi 45-lecie pracy artystycznej. W czwartek jego jubileusz w Teatrze Polskim.

Jubileusz pracy twórczej Seweryna zostanie uczczony spektaklem "Szkoła żon" Moliera z Andrzejem Sewerynem w roli głównej w stołecznym Teatrze Polskim. Na widowni zasiądzie minister kultury Bogdan Zdrojewski - poinformowała PAP Katarzyna Gaweł - Stańkowska z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Andrzej Seweryn w 1968 r. ukończył PWST w Warszawie (w latach 1972-74 był tam wykładowcą) i został zaangażowany do Teatru Ateneum, w którym pracował do 1980 roku.

Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974). Zagrał również w takich filmach jak: "Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, "Dziecinnych pytaniach" Janusza Zaorskiego, "Granicy" Jana Rybkowskiego oraz w "Człowieku z żelaza", "Bez znieczulenia" i "Dyrygencie" Wajdy.

Popularność zdobył na początku lat 70. dzięki rolom w spektaklach Teatru Telewizji, takim jak George w "Naszym mieście" Wildera, Orestes w "Andromasze" Eurypidesa, Gustaw w "Ślubach panieńskich" Fredry, Jan w "Żeglarzu" Szaniawskiego, Willie w "Niemcach" Kruczkowskiego czy tytułowy "Henryk V" Szekspira.

Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974). Zagrał również w takich filmach jak: "Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, "Dziecinnych pytaniach" Janusza Zaorskiego, "Granicy" Jana Rybkowskiego oraz w "Człowieku z żelaza", "Bez znieczulenia" i "Dyrygencie" Wajdy. Na małym ekranie pojawiał się m.in. w serialach: "Noce i dnie" (1975), "Polskie drogi" (1976), "Rodzina Połanieckich" (1978).

W 1980 roku wyjechał do Paryża, by zagrać w "Onych" Witkacego w reżyserii Wajdy i zaraz potem otrzymał etat w l'Ecole du Theatre National de Chaillot. Po obejrzeniu Seweryna w roli Mistrza w adaptacji powieści Michaiła Bułhakowa (1983) w paryskim Theatre de la Ville, Peter Brook zaangażował go do teatralnego widowiska - "Mahabharaty".

W 1993 roku Seweryn otrzymał angaż - jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego - do Comedie Francaise, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Na narodowej scenie Francji zadebiutował tytułową rolą w "Don Juanie" Moliera (1993). Zdobył uznanie publiczności i krytyki również główną rolą w „Mieszczaninie szlachcicem" Moliera; wystąpił jako Gajew w „Wiśniowym sadzie" Czechowa, Klaudiusz w „Hamlecie" Szekspira, Prezydent w „Intrydze i miłości" Schillera czy Shylock w "Kupcu weneckim" Szekspira. W Comedie Francaise reżyserował też spektakle: „Małżeństwo z przymusu" Moliera (1999), "Zło krąży" Audibertiego (2000), „Wieczór Trzech Króli” Szekspira (2003).

Seweryn jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Adama w „Dyrygencie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Orderu Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych Republiki Francuskiej. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Legię Honorową Republiki Francuskiej. W 2008 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.(PAP)

agz/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL