Apelujemy do wszystkich instytucji publicznych i samorządowych o pomoc dla „Zeszytów Literackich” - napisali autorzy pisma w obronie zagrożonego likwidacją periodyku, które podpisało kilkadziesiąt postaci polskiej kultury.
"My, osoby zebrane wokół inicjatywy +Ocalmy Zeszyty Literackie+, apelujemy do instytucji publicznych o ratunek i wsparcie dla tego zasłużonego dla polskiej kultury czasopisma. Kwartalnik +Zeszyty Literackie+ od 36 lat prezentuje dokonania krajowej i zagranicznej literatury. Na jego łamach publikowali najwybitniejsi pisarze i poeci, w tym również nobliści. +Zeszyty+ zdobyły sobie powszechne uznanie jako jedno z najważniejszych pism literackich w tej części Europy. Niestety, brak funduszy na dalszą działalność grozi końcem czasopisma" - napisano w apelu.
"Dla nas, czytelników, kwartalnik stanowił niezastąpione źródło wiedzy i inspiracji. (...) Koniec wydawania czasopisma dla wielu z nas będzie oznaczał realny uszczerbek w dostępie do kultury. Apelujemy do wszystkich instytucji publicznych i samorządowych o pomoc dla +Zeszytów Literackich+. Zbliża się setna rocznica odzyskania polskiej niepodległości, nie pozwólmy, żeby w tym samym czasie zniknął bezcenny pomnik polskiej kultury. Ocalmy +Zeszyty Literackie!" - napisano w apelu podpisanym m.in. przez prof. Andrzeja Friszke, Agnieszkę Holland, Maję Komorowską, Pawła Mykietyna, Jerzego Pilcha, prof. Timothy Snydera, Andrzeja Seweryna, Krystynę Zachwatowicz-Wajdę i Adama Zagajewskiego.
Koniec wydawania "Zeszytów Literackich" redakcja kwartalnika zapowiedziała na profilu na Facebooku na początku października, informując jednocześnie, że 144. numer pisma pojawi się jako ostatni w grudniu.
"Zeszyty" zaczęły ukazywać się w Paryżu w 1982 r., twórcą i redaktorem naczelnym kwartalnika jest Barbara Toruńczyk. Pismo miało głównie za zadanie publikowanie polskiej twórczości literackiej tworzonej na emigracji. Na łamach "Zeszytów Literackich" pojawiały się teksty pisane m.in. przez Stanisława Barańczaka, Josifa Brodskiego, Adama Zagajewskiego, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Leszka Kołakowskiego.
Po przemianach ustrojowych w Polsce redakcję "Zeszytów Literackich" przeniesiono do Warszawy. Wydawaniem kwartalnika zajmowała się od strony finansowej Agora, najpierw bezpośrednio, a później za pośrednictwem powołanej w 2005 r. Fundacji "Zeszytów Literackich". W zeszłym roku Agora wycofała się z finansowania periodyku, a redakcja poszukiwała wsparcia ze strony instytucji państwowych. Początkowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło finansowania "Zeszytów Literackich", dopiero po liście podpisanym przez twórców i ludzi mediów resort zgodził się na wsparcie m.in. tego kwartalnika. Niestety, dotacja okazała się za mała wobec potrzeb wydawnictwa. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ pat/