42 proc. respondentów słyszało o projekcie unijnej reformy prawa autorskiego, a 56 proc. nie słyszało o tym projekcie - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia Sp.z.o.o. przesłanego w poniedziałek PAP.
Celem badania przeprowadzonego w marcu 2019 r. przez ARC Rynek i Opinia Sp.z.o.o. była "eksploracja znajomości unijnej reformy prawa autorskiego ACTA 2 wśród Polaków - poziom znajomości, stosunek do wprowadzonych zmian oraz rozpoznanie opinii dotyczącej wprowadzanych reform".
Według badań 42 proc. respondentów "słyszało o wskazanej reformie". 56 proc. ankietowanych odpowiedziało negatywnie na pytanie "czy słyszał/-a Pan/Pani o projekcie unijnej reformy prawa autorskiego, zwanym potocznie Acta 2, o której wejściu w życie ma już wkrótce zdecydować Parlament Europejski?".
Według raportu 37 proc. respondentów "tylko słyszało" o "nowej unijnej reformie prawa autorskiego i jej konsekwencjach", 28 proc. "wie o niej trochę", 25 proc. respondentów przyznało, że "wie o niej bardzo mało". 8 proc. ankietowanych wie na temat owej reformy "dość dużo", a 2 proc. "wie o niej bardzo dużo".
Jak wskazano w raporcie przesłanym PAP 79 proc. badanych "zapytanych o szczegóły wprowadzenia nowej unijnej reformy przyznaje, że jej założenia ingerują w prawa wolności internautów". Z tą tezą nie zgadza się 17 proc, a 4 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie wiem".
Według 73 proc. ankietowanych uważa, że "nowe unijne przepisy dotyczące prawa autorskiego, zwane potocznie Acta 2, nie były w wystarczającym stopniu skonsultowane z wszystkimi zainteresowanymi stronami m.in. twórcami, wydawcami i internautami". 5 proc. uważa, że były one wystarczająco skonsultowane. 22 proc. ankietowanych nie zna odpowiedzi na to pytanie.
75 proc. badanych uważa, że nowe przepisy dotyczące prawa autorskiego "zagrożą wolności słowa np. poprzez nałożony na platformy internetowe obowiązek filtrowania treści". 16 proc. uważa, że nie stanowią one zagrożenia dla wolności słowa, a 9 proc. odpowiedziało "nie wiem".
41 proc. respondentów zgadza się z argumentacją zwolenników tzw. Acta 2, "że nowe prawo pomoże twórcom (np. artystom, dziennikarzom) lepiej chronić swoje prawa i zarabiać na własnej twórczości. Z tezą tą nie zgadza się 42 proc. ankietowanych. 17 proc. nie wie.
Badanie zostało wykonane metodą CATI na próbie N=507 respondentów.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ wj/