ArtSfera to nowa, plenerowa przestrzeń Muzeum Narodowego w Krakowie otwarta w piątek w ogrodzie przy dawnym hotelu Cracovia. Do połowy października odbywać się tam będą koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz seanse filmowe.
"To jest nasz nowy, lekki, wakacyjny format, który proponujemy publiczności. Bardzo spontaniczny i otwarty. Przez następne trzy miesiące będziemy tu organizować różnorodne wydarzenia kulturalne" – mówił w piątek wicedyrektor Muzeum Narodowego Tomasz Ostrowski. Jak podkreślił, to też odpowiedź na pandemię koronawirusa, miejsce spotkań na świeżym powietrzu. Na potrzebę jego stworzenia wskazywali w ankiecie zwiedzający Muzeum.
ArtSfera ma też zwrócić oczu widzów na Cracovię – obiekt, który po modernizacji stanie się nowym muzealnym odziałem poświęconym architekturze i designowi. "Mamy wielkie plany związane z tym miejscem, a wielkie plany trzeba zacząć od małych kroków" – powiedział Ostrowski.
W piątek wieczorem podczas inauguracji ArtSfery zagra Boba Jazz Band, w kolejnych tygodniach występować będą m.in. Izabela Staruch, Lidia Jazgar i Sinfonietta Cracovia. Dla dzieci będą wieczorynki, czyli cykl spotkań wokół bajek, a dla nieco starszych - warsztaty m.in. z podstaw rysunku architektonicznego.
We wtorki, środy i piątki w dawnym hotelowym ogrodzie będzie można poćwiczyć z instruktorami jogę i stretching. Już w sobotę zaplanowano pierwszy ze spacerów po wnętrzu Cracovii, kolejny odbędzie się 29 sierpnia. Podczas wakacji będzie można obejrzeć dwie plenerowe wystawy fotografii: archiwalnych zdjęć hotelu, a później zdjęć współczesnych.
W sierpniu w ArtSferze działać będzie plenerowe kino, we wrześniu zaplanowano hyde park sztuki. "Program wydarzeń jest budowany, chcemy, żeby w jego tworzeniu uczestniczyła też publiczność" – podkreśla koordynator ArtSfery Anna Studnicka. "To ma być miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas" – dodała.
Przy wejściu do ArtSfery umieszczona została przyciągającą uwagę praca Rafała Skąpskiego z 2011 roku "LS Motors S-Type”, czyli czerwony samochód o sportowej sylwetce wykonany ręcznie przez artystę.
Publiczność ma do dyspozycji ok. 1,3 tys. metrów kwadratowych trawnika z leżakami i dostępem do oferty działającej w Cracovii kawiarni.
Szczegółowy program wydarzeń będzie zamieszczany na stronie internetowej Muzeum. Na warsztaty i spacery obowiązują płatne bilety wstępu, które należy zarezerwować i odebrać w kasie Gmachu Głównego MNK.
Budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką został zakupiony przez MNK od spółki Echo Investment w grudniu 2016 roku. Środki na ten cel pochodziły z budżetu państwa. Już wtedy planowano, że po remoncie w budynku znajdzie się ekspozycja poświęcona architekturze i designowi, a także muzealne magazyny, pracownie konserwatorskie oraz przestrzeń otwarta dla krakowian.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ dki/