Artur Pławski zwyciężył w konkursie Śląska Fotografia Prasowa, rozstrzygniętym w piątek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Jury doceniło jego czarno-białe zdjęcia z cyklu „Szopienice”, pokazujące zaangażowanie lokalnej społeczności w tworzenie muralu.
Podczas ubiegłorocznego Street Art Festivalu w Katowicach amerykański artysta Axel Void malował mural na jednej z szopienickich kamienic. Mieszkańcy domu pomagali mu, zorganizowali też pożegnalne ognisko. „Zwykła sytuacja, ale jednocześnie ciepła, przebudowująca tę naszą rzeczywistość sztuką” – powiedział PAP przewodniczący jury prof. Marian Oslislo z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Drugą nagrodę zdobył Jerzy Rzechanek za cykl „LO w Skoczowie”, pokazujący nauczycieli i pracowników zlikwidowanego liceum. Prace wyróżniono m.in. za subtelną kolorystykę. „Również życiowa sytuacja, kadrowana w kwadracie. Z tych zdjęć bije spokój i smutek – coś się kończy, być może coś się zacznie” – mówił prof. Oslislo.
Trzecią nagrodę otrzymał Daniel Dmitriew za cykl „Życie z drugiej ręki”, przedstawiający parę bezdomnych – Monikę i Włodka, żyjących w prowizorycznym schronieniu w zaroślach. Dmitriew otrzymał również Nagrodę Specjalną im. Jana Suchana za cykl „Dżungla w Calais”, zrealizowany w miasteczku imigrantów pod Calais.
„Jak co roku jest dobrze. Mamy znakomitych fotografów, śląska fotografii prasowa ma się dobrze. Ludzie pracują, są w miejscach, w których powinni być reporterzy” – ocenił przewodniczący jury.
Po raz szósty przyznano nagrodę Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej, honorującą zasłużonych twórców. Otrzymał ją Zygmunt Wieczorek, przez kilkadziesiąt lat związany z redakcją „Trybuny Robotniczej”, a później „Trybuny Śląskiej” i „Dziennika Zachodniego”.
Na tegoroczny, 13. już konkurs Śląska Fotografia Prasowa, organizowany przez Bibliotekę Śląską i Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego, wpłynęło 626 zdjęć 64 polskich i czeskich fotoreporterów. Do finału jury zakwalifikowało 148 zdjęć 27 autorów.
To cykle fotografii i pojedyncze prace, dokumentujące m.in. protesty w śląskich kopalniach, pielgrzymki, procesje, sianokosy, koncerty muzyczne i rozgrywki sportowe, jak i ważne wydarzenia – utworzenie Katowickiej Strefy Kultury czy wybory parlamentarne. Część zdjęć została wykonana w odległych zakątkach Europy i świata – we Francji, Holandii i Argentynie.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, a zwycięzca także przechodnią statuetkę Złotego Druha. Jest to kilkudziesięcioletni, pomalowany na złoto aparat fotograficzny - narzędzie pracy fotoreportera w latach 60. i 70. ub. wieku.
Konkurs jest skierowany do profesjonalnych fotoreporterów i amatorów, współpracujących z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi lub zamieszkałych na Śląsku – w tym także z województwa dolnośląskiego, opolskiego, a także morawsko-śląskiego i ołomunieckiego w Czechach.
W poprzedniej edycji triumfował Maciej Jarzębiński. Jury uznało za najlepsze jego zdjęcia z podziemnego protestu w kopalni Kazimierz-Juliusz.(PAP)
lun/ gma/