Kultura i sztuka po 1989 roku

17.06.2019

Austriacki prof. literatury słowiańskiej Alois Woldan uhonorowany odznaką „Bene Merito”

Profesor literatury słowiańskiej, były kierownik Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, promotor polskiej kultury w Austrii Alois Woldan otrzymał z rąk dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafała Sobczaka odznakę „Bene Merito”.

Sobczak wręczył odznakę "za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej" w imieniu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w niedzielę, podczas uroczystej gali z okazji 45-lecia działalności Instytutu Polskiego w Wiedniu. Laudację na cześć odznaczonego wygłosił ambasador Emil Brix, dyrektor wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej.

Sobczak cytowany w komunikacie przesłanym PAP powiedział, że jest dla niego "zaszczytem móc (...) wręczyć Panu Profesorowi w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych to zaszczytne odznaczenie", osobie, jak podkreślił "niezwykle znanej i cenionej w środowisku akademickim zarówno Republiki Austrii jak Polski, której działalność w sposób znaczący przyczynia się do popularyzacji polskiej historii, kultury, literatury i języka". Dodał, że "dzięki wieloletniej pracy dydaktycznej profesora Woldana, określanego mianem filara wiedeńskiej slawistyki, Uniwersytet Wiedeński jest postrzegany jako prestiżowa placówka studiów slawistycznych".

W komunikacie przypomniano, że zainteresowania badawcze Woldana "koncentrują się m.in. na literaturze polskiej XX w. oraz relacjach między literaturą polską, ukraińską i niemiecką w XIX-wiecznej Galicji". "Studia galicyjskie, w zakresie których profesor Woldan jest uznawany za wybitnego eksperta, poświęcone są wielonarodowym zjawiskom dawnej Galicji, miastom i ludziom opisanym albo piszącym w różnych językach tego kraju" - dodano.

Poinformowano również, że "w swoich pracach naukowo-publicystycznych profesor Woldan porusza także inne zagadnienia z zakresu polskiej historii i literatury: kwestię tożsamości regionalnej na przykładzie twórczości Andrzeja Stasiuka i Jurija Andruchovyca, postrzeganie polskiej literatury i języka z perspektywy niemiecko-polskiej wymiany kulturalnej".  Pisze on o Lwowie jako miejscu pamięci w literaturze polskiej i ukraińskiej, o Śląsku jako miejscu granicznymi na przykładzie prozy Olgi Tokarczuk, oraz o sposobach widzenia historii Polski XVII wieku na przykładzie twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego i Henryka Sienkiewicza. Podano, że "Alois Woldan jest także popularyzatorem twórczości polskich i ukraińskich autorów jako tłumacz literatury z języka polskiego i ukraińskiego na język niemiecki".

Przytoczono słowa Sobczaka, który witając gości na gali 45-lecia, podkreślił, że "dzisiejsza rocznica jest dla nas wyjątkowa, tak jak wyjątkowa jest misja, którą w Austrii pełni Instytut Polski". Przypomniał, że "od 45 lat Instytut realizuje zadania polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej. Przełomowym momentem dla działalności placówki był rok 1989". "Dzisiaj jesteśmy członkami Unii Europejskiej i NATO, a misją Instytutu jest przybliżanie Austriakom kultury, historii oraz wiedzy o współczesnej Polsce, kraju nowoczesnego, innowacyjnego leżącego w sercu Europy" – dodał.

Obecna na gali ambasador RP Jolanta Róża Kozłowska "podkreśliła, jak wielkie znaczenie mają Instytuty Polskie dla polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej".

Instytut Polski w Wiedniu został uroczyście otwarty 5 czerwca 1974 r. Siedziba Instytutu mieści się w zabytkowym zespole jednych z najstarszych budynków mieszczańskich Wiednia, na którego dziedzińcu znajdują się m.in.: fragmenty muru miejskiego pamiętającego czasy dynastii Babenbergów. Tematyka projektów, które Instytut realizuje w całej Austrii, w dużej mierze we współpracy z austriackimi i polskimi partnerami, obejmuje kwestie społeczne, historię, naukę, edukację, gospodarkę, muzykę, literaturę, film i sztukę. Instytut Polski w Wiedniu jest instytucją polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL