Po ponad czterech miesiącach zamknięcia, 13 stycznia ponownie otwarta zostanie autorska Galeria Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. W zaaranżowanym na nowo wnętrzu będzie można po raz pierwszy zobaczyć kilkadziesiąt obrazów.
Tego dnia również, po miesięcznych pracach konserwatorskich, otwarta zostanie Galeria Zdzisława Beksińskiego.
Galeria Jerzego Dudy-Gracza działa w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) od 2020 r. We wrześniu 2022 r. rozpoczęto w niej prace nad nową ekspozycją. „Po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie, przyszła pora na zmiany. Zespół kuratorski przygotował nową ekspozycję, na której zwiedzający zobaczą ponad 100 prac jednego z najbardziej znanych i jednocześnie kontrowersyjnych współczesnych polskich malarzy. Kilkadziesiąt obrazów będzie prezentowanych po raz pierwszy” – zachęcała Magdalena Gajoch z NCK.
Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) był malarzem, rysownikiem, scenografem i pedagogiem. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Sławę przyniosły mu obrazy. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Wśród jego najbardziej znanych cyklów malarskich jest ten obejmujący 313 prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi. Cykl ten w multimedialnej formie, był jedną z atrakcji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. Artysta prowadził zajęcia w filii ASP w Katowicach i w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
13 stycznia NCK otworzy również drugą swoją Galerię Zdzisława Beksińskiego – zamkniętą przez ostatni miesiąc z powodu prac konserwatorskich. Przestrzeń ta działa od 2016 r. Kolekcję 250 obrazów, rysunków i fotografii przekazali do placówki marszandzi i przyjaciele artysty Anna i Piotr Dmochowscy.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) był fotografem, grafikiem i malarzem. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jako młody artysta zajmował się fotografią. Malować zaczął na początku lat 60. Rozgłos przyniosła mu wystawa zorganizowana przez Janusza Bogackiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie w 1964 r. Od końca lat 90. tworzył także grafiki cyfrowe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 na 22 lutego 2005 r. Swoje prace zapisał Muzeum Historycznemu w Sanoku.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ mok/