Niedzielny występ Witolda Janiaka w łódzkim Parku Źródliska będzie pierwszą tegoroczną odsłoną cyklu koncertów „Fortepiany Wolności”. Pianista zaprezentuje program „Bajeczki z Łodzi i nie tylko”, interpretując melodie bajkowe i baśniowe.
"Fortepiany Wolności" to trwające od 2018 r. muzyczne wydarzenia publiczne zapoczątkowane z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego ideą była muzyczna podróż w czasie oraz odkrycie - poprzez interpretacje artystów - niezwykłych kart historii państwa polskiego.
W trzech poprzednich edycjach łodzianie na plenerowych koncertach w różnych lokalizacjach miasta mieli już okazję posłuchać na żywo m.in.: Rozalii Kierc, Władysława Komendarka, Zygmunta Krauze, Aleksandra Dębicza, Adama Kośmieja, Macieja Tubisa, którzy interpretowali utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Władysława Szpilmana, Aleksandra Tansmanna, czy Kazimierza Serockiego.
W tym roku "Fortepiany Wolności" w niedzielę o godz. 12 wrócą do Parku Źródliska. Jak podkreślają organizatorzy cyklu, najstarszy łódzki park to idealna scenografia dla kameralnego, fortepianowego koncertu. Ogród Spacerowy – bo tak brzmiała jego pierwotna nazwa – powstał w 1840 r.
W jego Białej Altanie wystąpi pianista Witold Janiak. Artysta zaprezentuje utwory pod wspólnym tytułem "Bajeczki z Łodzi i nie tylko". To duża atrakcja zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Będzie bowiem można usłyszeć popularne utwory z bajek: "Miś Uszatek", "Przygody misia Colargola", "Akademia Pana Kleksa" i innych. Udział w koncercie jest bezpłatny.
Witold Janiak jest pianistą i organistą jazzowym oraz kompozytorem. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Występował z czołówką polskich muzyków. Wydał sześć autorskich płyt. Jest również autorem muzyki do musicalu "Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba" i brał udział w słynnym projekcie "Koncert na 21 fortepianów".
"Fortepiany Wolności" towarzyszą 13. edycji Festiwalu Soundedit. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022 oraz z budżetu Miasta Łodzi. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mmu/