Projektantka mody, dziennikarka Barbara Hoff, socjolog kultury, emerytowana prof. UKSW Elżbieta Rekłajtis oraz wieloletni proboszcz parafii pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie, opiekun administracyjny Starych Powązek ks. Marek Gałęziewski zostali w piątek uhonorowani przez ministra kultury Piotra Glińskiego Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W piątek w siedzibie MKiDN odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenia otrzymali - Barbara Hoff, prof. Elżbieta Rekłajtis oraz ks. Marek Gałęziewski.
"To bardzo miła chwila, a jednocześnie bardzo ważna - medale, odznaczenia są wskazówkami tego, co jest ważne, co jest w hierarchii wartości istotnych dla polskiej kultury najważniejsze" - wskazał wicepremier Gliński.
Przypomniał, że Złoty Medal "Gloria Artis" to jest najwyższe odznaczenie w dziedzinie kultury w Polsce. "Polska Państwu dziękuje za wasze osiągnięcia, za to wszystko, co dla polskiej kultury zrobiliście" - powiedział minister kultury zwracając się do odznaczonych.
Jak mówił, działali oni w trzech różnych obszarach kultury. "Wszystkie z nich są ważne, a kultura jest jedna. Te obszary się wzmacniają i synergicznie na siebie oddziałują" - podkreślił.
Ocenił, że to "ważny dzień dla polskiej kultury". "Możemy w imieniu polskiego państwa, polskiego społeczeństwa odznaczyć osoby wybitne, zasłużone, które swoją pracą i talentem zdały wspaniały egzamin ze swojego życia dla dobra polskiej kultury" - wskazał Gliński.
Elżbieta Rekłajtis jest z wykształcenia orientalistką i socjologiem kultury, emerytowaną profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ważną tematyką podejmowaną przez profesor jest specyfika kultury polskiej, ukształtowanej przez trudne warunki historyczne, które paradoksalnie wytworzyły pewną społeczną trwałość. Podkreślana jest odmienność od np. kultur opartych o języki uniwersalne. Rekłajtis prowadzi też refleksję nt. istoty polskiej kultury oraz jej roli w podtrzymywaniu tożsamości i godności wspólnoty narodowej.
Jako socjolog kultury specjalizuje się w dziedzinie komunikacji międzykulturowej i problematyce społeczno-kulturowej krajów arabskich Maghrebu i Bliskiego Wschodu. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że odznaczenie było dla niej "zaskoczeniem, ponieważ nie czuje się godna tego wielkiego zaszczytu". "Ale oczywiście radość była duża" - zaznaczyła.
Ks. Marek Gałęziewski to wieloletni proboszcz parafii pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie i dyrektor Zarządu Cmentarza na Starych Powązkach, zasłużony dla jego odbudowy i konserwacji.
Podczas posługi ks. Gałęziewskiego zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach w Warszawie rozporządzeniem prezydenta RP z 3 lipca 2014 r. został uznany za Pomnik Historii. W kompleksie sześciu nekropolii tworzących rozlegle założenie przestrzenne poczesne miejsce zajmuje rzymskokatolicki cmentarz na Starych Powązkach – najstarsza funkcjonująca nieprzerwanie od 1790 r. nekropolia w stolicy, a zarazem jeden z najbardziej charakterystycznych dla Warszawy zabytków obszarowych. Przez 28 lat pieczę nad tym cmentarzem sprawował ks. prałat Gałęziewski pełniąc z ramienia Archidiecezji Warszawskiej funkcję dyrektora Zarządu Cmentarza Powązkowskiego Stare Powązki, będąc jednocześnie proboszczem Parafii pw. św. Karola Boromeusza.
Z inicjatywy księdza dyrektora i pod jego kierownictwem przeprowadzonych zostało wiele prac remontowych, technicznych i konserwatorskich, które zapewniły przetrwanie powązkowskiej nekropolii w dobrym stanie.
Ks. Gałęziewski cenił, że Złoty Medal "Gloria Artis" jest "dla wszystkich, którzy z nim przez 28 lat na nekropolii Starych Powązek, pracowali".
"To im się to należy, bo to właśnie oni dbali o infrastrukturę Starych Powązek. To oni dbali o rzeźby, pomniki itd. To jest dla nich medal, zwłaszcza ludzi ciężkiej pracy, takiej fizycznej, których zawsze bardzo szanowałem i bardzo cenię, bo na nich się Powązki w dużej mierze, opierają" - podkreślił.
Przypomniał, że na Starych Powązkach pochowanych jest 2 mln Polaków. "Myślę, że im się też to należy" - dodał.
Złoty Medal "Gloria Artis" odebrała także projektantka mody, pierwsza dama polskiej mody, dziennikarka i historyk sztuki Barbara Hoff.
Hoff swój związek z modą rozpoczęła jako dziennikarka – w latach 1954–2002 prowadziła rubrykę "Moda" w tygodniku "Przekrój". Była nie tylko legendarną pomysłodawczynią modnych patentów "za grosze". Jako korespondentka zagraniczna opisywała modę z ulic i wybiegów Paryża, Londynu i Brukseli. Przekazywała czytelnikom wiedzę o tym, co aktualnie nosi się na świecie. Wcielała się w fotoreporterkę wyławiającą modnie ubranych studentów na ulicach Krakowa oraz fanów jazzu przybywających do Sopotu. Występowała jako autorka sesji zdjęciowych i stylistka własnych kolekcji mody. Na przestrzeni lat pracowała z fotografami, takimi jak Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke, Janusz Sobolewski oraz z mężem Robertem Kuleszą, a także z popularnymi modelkami: Grażyną Hase, Lucyną Witkowską i Urszulą Krzyżanowską. Na sesje zapraszała swoich znajomych, między innymi Małgorzatę Braunek, Wojciecha Pszoniaka, Daniela Olbrychskiego i Marylę Rodowicz, którzy pozowali w prototypach ubrań z jej "kolekcji własnych". Te sesje, wzorowane na zagranicznych, były "powiewem zachodniego szyku" w siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej.
"Robiłam to w czasach, kiedy nie było metra materiału, guzików, nici, gumki i wszystko było na przydział wyłącznie. (...)Nie wiem, jak dawałam radę. Wymyśliłam sobie, że ja walczę z rusyfikacją i to mnie całkowicie pochłonęło. Co tu robić, żebyśmy byli w Europie, a nie jakimś kołchozie na Wschodzie" - opowiadała o swojej pracy Hoff.
Przyznała, że "to, co robiła nie podobało się i miała z tego względu kłopoty". "Naprawdę było bardzo źle od tej strony. Byłam na liście osób, którym się zabierało mieszkanie, wyrzucało z pracy, tzw. pełny zestaw, łącznie z dramatami ostatecznymi, które się odbywały w mojej rodzinie. Mimo wszystko usiłowałam działać" - wspominała Hoff.
Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/