Benefis z okazji przypadających w tym roku 80. urodzin pisarza, działacza społecznego, sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Józefa Musioła odbędzie się w środę wieczorem w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie).
Uroczystość będzie połączona z promocją najnowszej książki jubilata pt. „Dramat zaklęty w listach” – historii miłości pochodzącego z Jastrzębia dowódcy największego zgrupowania Armii Krajowej na południu Polski i więźnia politycznego w okresie stalinowskim Dominika Danowskiego-Ździebło „Kordiana” i jego żony Heleny.
„To owoc mojej 2,5-letniej pracy. Bardzo długo namawiałem Helenę, żeby zgodziła się na tę publikację i przekazała mi listy, których nie pokazywała nawet własnym dzieciom. Zmarła wkrótce po tym, jak dostała i obejrzała pierwszy egzemplarz książki” – powiedział PAP Józef Musioł.
Ta najnowsza spośród ponad 20 książek Musioła to jego kolejna praca opisująca dramatyczne losów Ślązaków i ich dyktowanych patriotyzmem wyborów. „Jestem Ślązakiem – Polakiem, który kiedyś nie wyobrażał sobie nawet życia poza Śląskiem. Ze względów zawodowych wyjechałem jednak do Warszawy” – wspominał w środę Musioł, który w stolicy założył Towarzystwo Przyjaciół Śląska. Założył też Stowarzyszenie Sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.
„Spełniałem się w tym zawodzie, ale to mi nie wystarczało, stąd inne moje działania. Swoich młodszych kolegów sędziów zachęcam zawsze do pisania – to chroni przed rutyną, która odbiera temu zawodowi blask, a nawet może być niebezpieczna, bo decydujemy przecież o ludzkich losach” – podkreślił Józef Musioł.
Swoje doświadczenia jako sędziego wykorzystał w najnowszej, czekającej na publikację książce – powieści o sędzim, pokonującym kolejne szczeble zawodowej kariery.
Józef Musioł, doktor nauk prawnych, urodził się 9 stycznia 1933 r. w Połomi koło Wodzisławia Śląskiego. W latach 1951 – 53 był nauczycielem w szkole podstawowej. Ukończył prawo w Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1957 r. pracował w organach wymiaru sprawiedliwości, na stanowiskach od aplikanta sądowego po sędziego Sądu Najwyższego.
Był zastępcą redaktora naczelnego „Prawa i Życia”. W 1979 r. został zastępcą dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1983 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest członkiem wielu instytutów naukowych, inicjatorem przedsięwzięć kulturalnych, przewodniczącym Rady Programowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim, dwukrotnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. (PAP)
lun/ abe/