Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2017

Benefisem artysty zakończyły się obchody Roku Andrzeja Strumiłły w woj. podlaskim

Andrzej Strumiłło. Fot. PAP/A. Rybczyński Andrzej Strumiłło. Fot. PAP/A. Rybczyński

Benefisem artysty zakończyły się w sobotni wieczór obchody Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. W Suwalskim Ośrodku Kultury Strumiłło świętował swoje 90. urodziny.

Uroczystość odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Na początku wystąpiło trio muzyków - Voytek Proniewicz (skrzypce), Adam Roszkowski (skrzypce) i Jan Roszkowski (wiolonczela), którzy zagrali jeden z utworów kompozytora Karola Lipińskiego. Zagrała także Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

"Mogłem zamieszkać w Ameryce, w Meksyku, na Riwierze Francuskiej, a także na Litwie, czy Białorusi, ale wybrałem Maćkową Rudę na pograniczu, tu w Polsce, bo tak czułem, że to jest moje miejsce" - powiedział Strumiłło. Dodał, że urodził się w Wilnie, ale zawsze czuł się polską duszę.

Odniósł się też do niejasności dotyczącej jego daty narodzin. Większość źródeł podaje, że urodził się w 1927 r. w Wilnie, ale niektóre podają drugą datę, rok 1928. "Moja dobra matka ratując mnie przed wywiezieniem na roboty do Niemiec odmłodziła mnie o rok, ale urodziłem się w 1927 roku" - powiedział.

Urodziny artysty uczczono tortem i odśpiewaniem przez zebranych "sto lat". Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślał, że Strumiłło to wybitna postać, to artysta, który pomimo 90 lat tworzy i pozostawia po sobie wspaniałe dzieła. "To wielki człowiek. To ambasador nie tylko Suwalszczyzny, ale całego regionu" - dodał.

Benefis w Suwałkach zakończył cykl imprez: wystaw, plenerów, koncertów i spotkań związanych z osobą Andrzeja Strumiłły. O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w ub. r. sejmik województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.

Inauguracja Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim miała miejsce w lutym, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Potem dzieła artysty były prezentowane w Szawlach na Litwie, w Ciechanowie, Suwałkach, Sejnach, Wigrach oraz Maćkowej Rudzie, gdzie Strumiłło mieszka.

W październiku w Suwalskim Ośrodku Kultury można też oglądać wystawę "90 lat Andrzeja Strumiłły". W patio SOK jest 18 wielkoformatowych obrazów artysty z cyklu Lot, przedstawiających postacie ludzkie ze skrzydłami. Drugą część obrazów z serii Lot można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach. Jest tam 12 pozostałych wielogabarytowych obrazów.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL