Benefisem artysty zakończyły się w sobotni wieczór obchody Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. W Suwalskim Ośrodku Kultury Strumiłło świętował swoje 90. urodziny.
Uroczystość odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Na początku wystąpiło trio muzyków - Voytek Proniewicz (skrzypce), Adam Roszkowski (skrzypce) i Jan Roszkowski (wiolonczela), którzy zagrali jeden z utworów kompozytora Karola Lipińskiego. Zagrała także Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego.
"Mogłem zamieszkać w Ameryce, w Meksyku, na Riwierze Francuskiej, a także na Litwie, czy Białorusi, ale wybrałem Maćkową Rudę na pograniczu, tu w Polsce, bo tak czułem, że to jest moje miejsce" - powiedział Strumiłło. Dodał, że urodził się w Wilnie, ale zawsze czuł się polską duszę.
Odniósł się też do niejasności dotyczącej jego daty narodzin. Większość źródeł podaje, że urodził się w 1927 r. w Wilnie, ale niektóre podają drugą datę, rok 1928. "Moja dobra matka ratując mnie przed wywiezieniem na roboty do Niemiec odmłodziła mnie o rok, ale urodziłem się w 1927 roku" - powiedział.
Urodziny artysty uczczono tortem i odśpiewaniem przez zebranych "sto lat". Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podkreślał, że Strumiłło to wybitna postać, to artysta, który pomimo 90 lat tworzy i pozostawia po sobie wspaniałe dzieła. "To wielki człowiek. To ambasador nie tylko Suwalszczyzny, ale całego regionu" - dodał.
Benefis w Suwałkach zakończył cykl imprez: wystaw, plenerów, koncertów i spotkań związanych z osobą Andrzeja Strumiłły. O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w ub. r. sejmik województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.
Inauguracja Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim miała miejsce w lutym, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Potem dzieła artysty były prezentowane w Szawlach na Litwie, w Ciechanowie, Suwałkach, Sejnach, Wigrach oraz Maćkowej Rudzie, gdzie Strumiłło mieszka.
W październiku w Suwalskim Ośrodku Kultury można też oglądać wystawę "90 lat Andrzeja Strumiłły". W patio SOK jest 18 wielkoformatowych obrazów artysty z cyklu Lot, przedstawiających postacie ludzkie ze skrzydłami. Drugą część obrazów z serii Lot można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach. Jest tam 12 pozostałych wielogabarytowych obrazów.
Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.
Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód.(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ pru/