Amerykańska autorka ponad 40 książek dla dzieci Beverly Cleary, zmarła w czwartek w swoim domu w Carmel w Kalifornii, gdzie mieszkała od lat sześćdziesiątych XX wieku. Nie podano przyczyny śmierci – poinformował w piątek HarperCollins, wydawca jej książek.
Prace Cleary nie oferowały heroicznych opowieści, lekcji życia ani wielkich przygód. Zamiast tego skupiały się na codziennym życiu dzieci, opowiadając ich historie z subtelnym humorem. Cleary wiedziała, co sprawia, że jej czytelnicy są szczęśliwi, przestraszeni, wściekli i zdezorientowani- przypomniał jej wydawca.
Cleary powiedziała New York Times, że miała szczęście,gdyż pozostały w niej silne wspomnienia z własnego dzieciństwa i że w twórczości wykorzystała również doświadczenia swoich dzieci- bliźniaków - chłopca i dziewczynki - urodzonych w 1955 r.
Cleary spędziła wczesne lata na farmie w Yamhill w stanie Oregon, zanim jej rodzina przeniosła się do Portland, gdy miała 6 lat. Mówiła, że nie czytała zbyt wiele, dopóki nie skończyła trzeciej klasy.
Autorka powiedziała, że aspirowała do pisania jako szóstoklasistka, ale najpierw została bibliotekarką. W bibliotece w Yakima w stanie Waszyngton młody chłopiec dał jej impuls do kariery pisarskiej, kiedy zapytał ją, gdzie mógłby znaleźć książki o „dzieciach takich jak my”.
Cleary zdecydowała, że chce pisać o zwykłych „brudnych dzieciach”, powiedziała Los Angeles Times, a nie o angielskich uczniach i dziewczynach, którzy zdawali się dominować w ówczesnej literaturze dziecięcej.
To doprowadziło do powstania „Henry Huggins”, jej książki z 1950 roku o chłopcu dorastającym na Klickitat Street w Portland w stanie Oregon, niedaleko ulicy, na której mieszkała sama Cleary. To dało początek serii sześciu książek o Henrym i jego psie Ribsy, który został przyćmiony przez Ramonę Quimby, drugoplanową postać w życiu Henry'ego, która stała się bohaterką kolejnej serii w ośmiu tomach.
„Beverly po prostu pięknie oddaje istotę dzieciństwa” - powiedziała Timesowi autorka bestsellerów dla dzieci, Judy Blume. „Może nie wszyscy mamy takie dzieciństwo, ale wciąż jest w tym coś tak uniwersalnego. Myślę, że dzieci zawsze pokochają te książki ”.
Poularne książki Cleary to „Ellen Tebbits”, „Otis Spofford”, „Lucky Chuck”, „Mysz i motocykl” oraz dwa wspomnienia - „Moje dwie stopy” i „Dziewczyna z Yamhill”. Jej książki sprzedały się w ponad 85 milionach egzemplarzy na całym świecie,przypomniało wydawnictwo HarperCollins.
„Jej ponadczasowe książki są potwierdzeniem wiecznego związku z przyjemnościami, wyzwaniami i triumfami, które są częścią każdego dzieciństwa” - powiedziała Suzanne Murphy, prezes i wydawca HarperCollins Children’s Books.
W 1995 roku miasto Portland stworzyło Beverly Cleary Sculpture Garden for Children z posągami Ramony, Henry'ego i Ribsy'ego- bohaterów jej książek. Szkoła w mieście również nosi imię Cleary.
Biblioteka Kongresu ogłosiła Cleary „żywą legendą”, a w 1984 roku przyznała jej Medal Newbery, przyznawany corocznie za najwybitniejszy wkład w literaturę dziecięcą w USA, szczególnie za „Drogi panie Henshaw”, powieść o chłopcu, który zmaga się z rozwodzącymi się rodzicami. (PAP)
wr/