Dyskusje o literaturze i spotkania z pisarzami, spektakl, w którym można wcielić się w bohatera Dostojewskiego, lektura przy świecach i zwiedzanie niedostępnych magazynów bibliotecznych – takie atrakcje czekają uczestników trwającej w Moskwie Nocy Bibliotek.
Akcja ta odbywa się po raz ósmy, a w całej Rosji bierze w niej udział ponad 2,5 tysiąca bibliotek, muzeów i teatrów. Spektakle, wystawy i koncerty, spotkania z pisarzami, warsztaty i atrakcje dla dzieci rozpoczęły się w moskiewskich bibliotekach w ciągu dnia w sobotę i w wielu miejscach przeciągną się aż do godziny szóstej rano. W wielu miastach Noc Bibliotek powiązana jest tematycznie z trwającym w Rosji Rokiem Teatru.
W Moskwie podwoje otworzyła jedna z największych na świecie bibliotek narodowych - Rosyjska Biblioteka Państwowa. Miłośników literatury czeka tu osiem spektakli teatralnych o życiu, miłości i twórczości. Wieczorem rozpocznie się pokaz mody pierwszej połowy XX wieku, z towarzyszeniem muzyki z płyt gramofonowych. Jednak jako gwóźdź programu organizatorzy zapowiadają zwiedzanie głównego magazynu zbiorów bibliotecznych, który nigdy nie jest otwierany dla czytelników.
Całą noc trwać będą intelektualne dyskusje i debaty, spektakle i konkursy w bibliotece naukowej im. Nikołaja Niekrasowa, nazywanej Niekrasowką. Tych, którzy dotrwają do godziny piątej rano, czeka bezpłatne śniadanie - kanapka i sok. Hasło Nocy Bibliotek w Moskwie brzmi "Noc głównych bohaterów", dlatego goście Niekrasowki będą dyskutować o bohaterach w literaturze i życiu, o zmieniającym się spojrzeniu na dawnych bohaterów i o tym, jak bohatera odnaleźć w samym sobie.
Wieczorna dyskusja o nowym sezonie serialu "Gra o tron" odbędzie się w Bibliotece Sztuki (im. Bogolubowa), gdzie Noc Bibliotek przebiega pod znakiem mistyki w sztuce. Goście zastanawiać się będą nad różnicami pomiędzy rzeczywistością serialu a światem stworzonym przez wielkich pisarzy: J.R.R. Tolkiena i Michaiła Bułhakowa.
Teatralna Noc Bibliotek odbędzie się w moskiewskim kinie Iluzjon, gdzie do świtu na wielkim ekranie oglądać będzie można słynne inscenizacje teatralne. Pokaz rozpocznie się późnym wieczorem od projekcji spektaklu "Króla Leara" z Ianem McKellenem w tytułowej roli; kolejna projekcja to "Frankenstein" wyreżyserowany przez Danny'ego Boyla - spektakl z londyńskiego Royal National Theatre z 2011 roku.
Dzieci zaprasza moskiewska Biblioteka im. Gajdara, w której mali czytelnicy będą słuchać w wygodnych miejscach bajek na noc, czytanych przy świecach.
W Czytelni im. Puszkina, która mieści się w XIX-wiecznym pałacu, goście wędrować będą po zabytkowych wnętrzach w towarzystwie bohaterów powieści "Idiota" Fiodora Dostojewskiego. W trakcie prawie czterogodzinnego spektaklu uczestnicy sami będą mogli wybrać postać Dostojewskiego, którą uznają za najbliższą sobie.
Tegorocznej Nocy Bibliotek - po rosyjsku nazwanej "Biblionocą" - towarzyszy akcja w mediach społecznościowych "Czytaj ze mną". Na Instagramie śledzić można już około 1,5 tysiąca niespełna minutowych filmików, w których uczestnicy akcji czytają przed kamerą fragmenty swoich ulubionych utworów. Wielu z nich wybrało poezję - rosyjską klasykę, ale także np. utwory Bułata Okudżawy.
Rosjanie nadal dużo czytają - świadczą o tym sondaże socjologiczne. W badaniu państwowego ośrodka WCIOM jesienią zeszłego roku tylko cztery procent Rosjan powiedziało, że praktycznie nie czyta książek. Najczęściej jednak Rosjanie sięgają po książki dla dzieci - wybrało je ok. 30 proc. badanych - które rodzice czytają swoim dzieciom. Również jedna trzecia Rosjan czyta książki historyczne i jedna trzecia - różnego rodzaju poradniki. Klasykę obcą i rosyjską wybrało w sondażu 26 proc. czytelników.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ akl/