Kultura i sztuka po 1989 roku

02.10.2016

Białoruś: koncert finałowy festiwalu piosenek Anny German w Mińsku

Anna German. Fot. PAP/CAF/S. Czarnogórski Anna German. Fot. PAP/CAF/S. Czarnogórski

W stolicy Białorusi, Mińsku, w Pałacu Republiki odbył się w niedzielę wieczorem koncert finałowy 5. Republikańskiego Festiwalu piosenek Anny German „Eurydyka”. To jedna z imprez promujących polską kulturę na Białorusi.

„Piosenki Anny German o radości i smutku, wierze, nadziei i miłości są bliskie duszy Polaków i Białorusinów. Cieszę się, że takie wydarzenia odbywają się właśnie tutaj, w Mińsku i zbliżają nasze narody” – powiedział ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik, wręczając główną nagrodę.

Grand prix przyznano zespołowi „Chabry” z Grodna. Pierwsze miejsce w kategorii solistów w wieku od 15 do 25 lat zdobyły ex aequo Natalia Kaspirowicz i Wolha Huczek. W kategorii powyżej 26 lat również przyznano nagrody dwóm artystkom – Halinie Sakolnik i Alenie Kananczuk. W kategorii zespołów zwyciężył chór „Majowy kwiat” z Mińska.

Głównym organizatorem imprezy jest ambasada RP, a wśród współorganizatorów są m.in. duet WitaM Maryny Tawarnickiej i Witala Alaszkiewicza, Instytut Polski w Mińsku i Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Eliminacje konkursowe przeprowadzono w Mińsku w sobotę. Festiwal organizowany jest na zasadzie konkursu z udziałem wokalistów i zespołów z całej Białorusi. Uczestnicy wykonują po dwie piosenki z repertuaru artystki – jedną w języku polskim, drugą – do wyboru, po polsku lub po rosyjsku. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: soliści w wieku 15-25 lat, soliści powyżej 26 lat i grupy muzyczne do 10 uczestników. Od dwóch lat zwycięscy w nagrodę wyjeżdżają na koncerty do Polski.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 40 wokalistów i zespołów, do eliminacji zakwalifikowano 27 z nich.

„Piękne jest to, że wykonawcy sięgają także po mniej znane utwory Ani, z roku na rok jest ich coraz więcej” – mówiła PAP w sobotę przewodnicząca jury Agata Miedzińska, dyrektorka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Jej zdaniem „festiwal to ogromne emocje, a to znaczy, że te piosenki ciągle poruszają”, zaś „organizacyjny i artystyczny poziom konkursu jest z roku na rok coraz wyższy”.

Znana z takich utworów, jak "Tańczące Eurydyki" czy "Dziękuję mamo" Anna German, aktorka, kompozytorka i piosenkarka, urodziła się w ZSRR. Po II wojnie światowej jej rodzina zamieszkała we Wrocławiu. Jej piosenki były niezwykle popularne w Polsce i całym ZSRR – śpiewała w języku polskim i rosyjskim. Zmarła w 1982 roku w Warszawie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ fit/ kar/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL