Kilkanaście dzieł polskich i zagranicznych artystów do wspólnej kolekcji zakupiła w tym roku Galeria Arsenał i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Kolekcja powiększyła się o prace m.in. Mirosława Bałki, Natalii LL i Dana Perjovschiego.
"Kolekcja II" jest wspólnym zbiorem sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tworzonym od początku lat 90. Placówka gromadzi m.in. sztukę powstałą po przemianach ustrojowych w Polsce. Znajduje się w niej ponad 240 dzieł.
Na zakup nowych prac do kolekcji udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. To m.in. instalacje, wideo, obiekty i rysunki.
Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej szefowa Galerii Arsenał w Białymstoku Monika Szewczyk, kolekcja "nie mieszka" w magazynie i - jak dodała - nie chodzi tylko o zabezpieczenie dzieł, ale też o ich prezentację i edukację. Mówiła, że z tych prac budowane są wystawy problemowe, opowiadające o współczesnym świecie.
Szewczyk mówiła, że w tym roku udało się kupić prace "ważne i wyjątkowe". Powiedziała, że przy zakupie dzieł decyduje m.in. ich jakość i warunki finansowe, ale też, co praca danego artysty znaczy w kolekcji.
Jedną z najważniejszych prac, jakie udało się nabyć, jest praca rumuńskiego artysty Dana Perjovschiego - dodała. Jest to praca "Galeria Arsenal Notebook" z 88 rysunkami, które powstały podczas pobytu artysty w Białymstoku. Szewczyk powiedziała, że prace Perjovschi pokazywane są na całym świecie, a w Polsce znajdują się w niewielu kolekcjach.
"Hitem" nazwała Szewczyk nabycie pracy najważniejszego artysty w Polsce Mirosława Bałki; to obiekt "Czysty piesek", który powstał w 1986 roku. To jedna z wcześniejszych prac artysty, prezentowana w białostockiej galerii na wystawie "Pies w sztuce polskiej". Jest to druga praca artysty w Kolekcji.
Zakupiono też cztery wideo Anny Konik z projektu "W tym samym mieście, pod tym samym niebem". Praca powstała podczas warsztatów z uchodźczyniami w Białymstoku, artystka nagrywała ich historie, następnie te historie opowiadane były przez białostoczanki.
Wśród nowych dzieł są prace uznanych artystów jak instalacja Natalii LL "Natalia!" czy dyptyk Zbigniewa Libery "Freelancer", ale też prace młodych jak obiekt Ady Karczmarczyk "Embrion".
W "Kolekcji II" znajdują się prace uznanych artystów, m.in. Natalii LL, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego. W tym roku prace z kolekcji były prezentowane na wystawach w Polsce, Czechach, Turcji i Holandii. (PAP)
swi/ par/