Władze Bielska-Białej chcą stworzyć w mieście turystyczny szlak rzeźb bohaterów kreskówek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Stoją tu już figurki Reksia oraz Bolka i Lolka; w centrum miasta ma pojawić się kolejna - nawiązująca do serialu „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński poinformował, że wydział promocji miasta podjął już pierwsze działania, których celem jest ustawienie w centrum Bielsku-Białej nowej rzeźby. Jest już wstępny kosztorys. „Wysłaliśmy prośbę o wyrażenie nieodpłatnej zgody na wykorzystanie postaci z serialu +Porwanie Baltazara Gąbki+ od spadkobierczyni praw autorskich Yvonne Ledwig, obecnie mieszkającej w Niemczech” – poinformował Kamiński. Odpowiedź jeszcze nie napłynęła.
O stworzenie trasy turystycznej „Szlak Bielskich Bajek” zabiega dwoje bielskich radnych – Agnieszka Gorgoń-Komor z PO oraz Marcin Lisiński, który związany jest z klubem prezydenta miasta Jacka Krywulta.
„Szlak mógłby składać się z kilku figur postaci z bajek (…) w ciekawych punktach miasta, które turyści odwiedzaliby kolejno według przygotowanych mapek. (...) Byłaby to unikalna atrakcja miasta wyróżniająca je spośród innych, zachęcająca do przyjazdu rodziny z dziećmi” – napisali w interpelacji Gorgoń-Komor i Lisiński.
Kamiński w odpowiedzi na propozycję radnych podkreślił, że w mieście takie działania są planowane. „W momencie, w którym szlak objąłby co najmniej cztery rzeźby, planowane jest opracowanie folderów i mapek” – zaznaczył.
W Bielsku-Białej stoją już dwie rzeźby bohaterów filmów z bielskiego Studia. Przy głównym deptaku, tuż obok mostu nad rzeką Białą, w 2009 r. odsłonięto pomniczek psa Reksia. Dwa lata później w mieście stanęły figurki Bolka i Lolka.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. W studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.
Animowany serial "Porwanie Baltazara Gąbki" powstał w latach 1969-1970 na podstawie książki Stanisława Pagaczewskiego. Złożony jest z trzynastu 6-minutowych odcinków. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/