Premierę monodramu o Wandzie Rutkiewicz zaprezentuje 14 października Teatr Polski w Bielsku-Białej. W postać himalaistki wcieliła się Anita Jancia-Prokopowicz, a sztukę wyreżyserowała m.in. Maria Sadowska – podał w piątek Piotr Ryncarz z bielskiego teatru.
Jak powiedział Ryncarz, w spektaklu, który widzowie zobaczą na małej scenie, Wanda Rutkiewicz, zdobywczyni ośmiu z 14 ośmiotysięczników, wraca na moment z gór, aby wytłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzyszącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt.
„Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o trudnościach w zorganizowaniu wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji” – powiedział Piotr Ryncarz.
Monodram wyreżyserowały: debiutująca w tej roli na scenie producentka i piosenkarka Maria Sadowska, która skomponowała także muzykę, oraz Joanna Grabowiecka. Scenografię oraz kostiumy zaprojektowała Ilona Binarsch.
Wanda Rutkiewicz urodziła się w 1943 r. w Płungianach na Litwie. Po wojnie wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkała najpierw w Łańcucie, a później we Wrocławiu. Potem przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Przygodę z górami zaczynała w Tatrach.
Rutkiewicz jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest. Wydarzyło się to 16 października 1978 r. Tego samego dnia kardynał Karol Wojtyła został papieżem. „Dobry Bóg tak chciał, abyśmy tego samego dnia zaszli tak wysoko” – powiedział rok później Jan Paweł II podczas spotkania z Rutkiewicz. Himalaistka ofiarowała mu kamień ze szczytu Mount Everest.
Rutkiewicz zamierzała zdobyć Koronę Himalajów, czyli czternaście szczytów przekraczających 8 tys. m n.p.m. Zginęła 25 lat temu, 13 maja 1992 r. w drodze na szczyt Kanczendzonga. Jej ciała nie odnaleziono.
W foyer małej sceny widzowie będą mogli obejrzeć także wystawę zdjęć himalaistki, które zostały wykorzystane w książce Anny Kamińskiej „Wanda – opowieść o sile życia i śmierci”, przygotowanej we współpracy z Wydawnictwem Literackim.
Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca.(PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/