Kultura i sztuka po 1989 roku

10.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Big Book Festiwal - w weekend w Warszawie

Ponad sześćdziesiąt wydarzeń z udziałem niemal stu gości znalazło się w programie Big Book Festival, który odbędzie się w najbliższy weekend w Warszawie. Na sobotę w ramach festiwalu zaplanowano sześciogodzinny maraton czytania dzieł Jarosława Iwaszkiewicza.

Maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste" potrwa sześć godzin, udział w nim weźmie 19 gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego. W sobotę, 14 czerwca, od godziny 18. aż do północy, co pół godziny zmieniać się będą czytający i utwory. Aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza w scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy słynnej trasie W-Z w Warszawie.

Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz. Później Krystyna Czubówna zinterpretuje „Tatarak", Novika - „Sprawy osobiste", a Olga Bołądź i Tymon Tymański wcielą się w małżeństwo Iwaszkiewiczów podczas czytania ich korespondencji. Projektantka Joanna Klimas i słynący ze stylowych kreacji pisarz Jacek Dehnel przeczytają opowiadanie „Moje ubrania", a b. minister finansów Grzegorz Kołodko i aktorka Katarzyna Gniewkowska przybliżą intymną „Książkę moich wspomnień".

Maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste" potrwa sześć godzin, udział w nim weźmie 19 gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego. W sobotę, 14 czerwca, od godziny 18. aż do północy, co pół godziny zmieniać się będą czytający i utwory. Aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza w scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy słynnej trasie W-Z w Warszawie.

Janusz Palikot z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim będą czytali „Podróże do Polski", a Agnieszka Więdłocha - fragmenty „Dzienników". Późne wiersze, w których pisarz żegnał się ze światem, przeczytają aktorzy młodego pokolenia – Jakub Gierszał i Tomasz Tyndyk. Grzegorz Damięcki zinterpretuje „Wzlot", czyli prozatorski zapis wywodu pijanego przyjaciela, a o północy maraton zakończy Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego, czytając fragmenty „Dzienników".

To nie koniec festiwalowych atrakcji związanych z postacią Iwaszkiewicza. W niedzielę, 15 czerwca, w południe rozpocznie się „Literacki retropiknik” na Stawisku, w dawnym domu Iwaszkiewiczów. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grach i zabawach plenerowych, nawiązujących do tych, jakie uprawiali niegdyś goście pisarza, a także do udziału w spotkaniach zorganizowanych w różnych częściach domu. Serwowane będą smakołyki z lat 30., organizatorzy zachęcają do przybycia w strojach nawiązujących do mody 20-lecia międzywojennego.

Podczas Big Book Festival zaprezentowane zostaną najsłynniejsze adaptacje filmowe prozy Iwaszkiewicza oraz wybór archiwalnych kronik filmowych z udziałem pisarza, ukaże się także specjalna publikacja „Spotkać Iwaszkiewicza”. Znajdą się w niej wywiady z osobami związanymi z autorem, a także opracowane po raz pierwszy dokumenty z prywatnego archiwum.

Imprezy związane z Iwaszkiewiczem to część programu Big Book Festival, który odbywać się w kilkunastu miejscach Warszawy 14 i 15 czerwca. Festiwalowi, który odbędzie się w Warszawie po raz drugi, w tym roku towarzyszy mu hasło „Tyłem do przodu!”.

"Na dwa dni czas przeszły połączy się z przyszłością, a staromodne wartości z nowoczesnością. Wiele spotkań, warsztatów, rozmów, akcji i gier pozwoli spróbować postępowości w starym stylu, a twórcy festiwalu będą przekonywać, że bycie nowoczesnym to niekoniecznie gnanie do przodu za wszelką cenę" - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. norweski pisarz Karl Ove Knausgard, jeden z najbardziej cenionych norweskich pisarzy, autor pięciotomowej książki o swoim własnym życiu zatytułowanej "Moja walka", której pierwszy tom został niedawno opublikowany w Polsce. Do Warszawy przyjedzie też niemiecki dziennikarz, pisarz Timur Vermes, autor powieści "On wrócił". Gośćmi Big Book Festival będą też czeski ekonomista Tomas Sedlacek, szwedzki komik Jonas Gardell, brytyjski publicysta Steven Poole, a także polscy goście m.in.: Leszek Balcerowicz, Sylwia Chutnik, Wojciech Jagielski, Ignacy Karpowicz, Lidia Ostałowska, Tymon Tymański, Ziemowit Szczerek, Andrzej Wajda.

Festiwalowe spotkania odbywać się będą w różnych, czasem zaskakujących miejscach jak dworzec Warszawa Śródmieście, schody ruchome przy trasie W-Z, bar mleczny, zakład fryzjerski, Hotel Bristol, a także na ulicach i w kolejce podmiejskiej.

Na program festiwalu składa się kilkanaście bloków tematycznych, m.in. „Taka piękna historia” – seria spotkań poświęconych Polsce przedwojennej czy „Świat i ludzie” - adresowany do wielbicieli non-fiction.

W niedzielę, w południe w Pasażu Wiecha, odbędzie się kolejna próba ustanowienia nowego rekordu świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Można przynieść książkę, podręcznik, gazetę, smartfon albo elektroniczny czytnik, a także wypożyczyć książkę z festiwalowej biblioteki. (PAP)

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL