Sławomir Mrożek, Dorota Masłowska, Jacek Dukaj, Szczepan Twardoch - to niektórzy z ponad 90 gości nowej stołecznej imprezy literackiej pod nazwą Big Book Festiwal, która odbędzie się w Warszawie w dniach 22-23 czerwca.
Pierwsza edycja Big Book Festival odbywać się będzie pod hasłem „Papier nie umiera nigdy”, co, zdaniem organizatorów, symbolizować ma wiarę w trwałość książek i przyszłość literatury. Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się rozmowy panelowe, spotkania autorskie, maraton czytania, wystawy, warsztaty, ustanowienie rekordu świata w lekturze pod gołym niebem i spotkania w domach pisarzy. Festiwal odbywać się będzie w ponad 50 miejscach m.in. hotelu, dawnym sklepie z kapeluszami, autobusie, planetarium, kinie i salonach fryzjerskich.
Pierwsza edycja Big Book Festival odbywać się będzie pod hasłem „Papier nie umiera nigdy”, co, zdaniem organizatorów, symbolizować ma wiarę w trwałość książek i przyszłość literatury. Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się rozmowy panelowe, spotkania autorskie, maraton czytania, wystawy, warsztaty, ustanowienie rekordu świata w lekturze pod gołym niebem i spotkania w domach pisarzy.
Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli m.in.: Sławomir Mrożek, Kazimierz Orłoś, Dorota Masłowska, Tomasz Łubieński, Jacek Dukaj, Maria Peszek, Szczepan Twardoch, Zygmunt Miłoszewski, Maria Pakulnis, Zbigniew Mikołejko, Magdalena Cielecka, Janusz L. Wiśniewski, Andrzej Franaszek, Filip Springer, Ludwika Włodek.
Największym wydarzeniem festiwalu będzie próba ustanowienia rekordu w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu. W niedzielę, 23 czerwca w samo południe ochotnicy spotkają się w pasażu Wiecha, by wspólnie celebrować radość lektury. Każdy, kto przyniesie książkę, gazetę czy e-book, zostanie zarejestrowany, otrzyma numer i weźmie udział w ustanawianiu rekordu. Innym wydarzeniem dla szerokiej publiczności będzie sześciogodzinny maraton „Mrożek na językach”, podczas którego utwory Sławomira Mrożka interpretować będą: m.in. Magdalena Cielecka, Dorota Masłowska i Piotr Adamczyk.
Kameralny charakter będą miały natomiast spotkania z cyklu „Domowe pielesze” – wizyty w domach pisarzy, gromadzące nie więcej niż kilkanaście osób. Odwiedziny u autorów pozwolą z bliska poznać ich prywatne biblioteki i przyjrzeć się warsztatowi pracy.
Najpoczytniejsza pisarka i druga – po Orhanie Pamuku – gwiazda tureckiej literatury spotka się z polskimi czytelnikami w specjalnym wirtualnym pokoju, do którego – oprócz autorki, przebywającej w Londynie – ekskluzywny dostęp uzyska osiem osób wybranych w ogólnopolskim konkursie, a także publiczność zgromadzona w warszawskim kinie Iluzjon. Podobny charakter będzie miało wirtualne spotkanie z gwiazdą szwedzkiego kryminału – Asą Larsson.
Pomysłodawcą i organizatorem Big Book Festival jest Fundacja „Kultura nie boli”. Głównym partnerem literackim jest Wydawnictwo Literackie. (PAP)
aszw/ abe/