Niedawno wydana płyta „Brahms. Chopin” Jakuba Kuszlika to pierwszy solowy album zdobywcy czwartej nagrody oraz Nagrody Specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Album to zapis koncertu z okazji czwartej rocznicy powstania Polskiego Radia Chopin, który odbył się w Studiu Witolda Lutosławskiego. Kuszlik wykonał wówczas 7 Fantazji op. 116 i 4 Klavierstücke op. 119 Johannesa Brahmsa, Mazurki op. 30 i Sonatę h-moll op. 58 Fryderyka Chopina.
"Brahms jest bliskim mi kompozytorem. Podoba mi się cała jego twórczość z różnych okresów. Teraz wybór padł na późniejsze dzieła, ze względu na to, że ostatnio zacząłem poszukiwać nowych środków ekspresji i wyrazu w swoim graniu. Stąd w mojej pracy padł wybór na dwa późne cykle. Bardzo się cieszę, że podjąłem się tego wyzwania, bo te kompozycje poruszają mnie nie tylko jako słuchacza, ale też jako wykonawcę" - powiedział w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu Chopin.
Jakub Kuszlik uważa, że Brahmsa i Chopina łączy wielowymiarowe podejście do muzyki. "W swojej twórczości odnoszą się do klasycznych tradycji poprzedzających ich epokę, jednocześnie wzbogacając je o swój indywidualny i innowacyjny język muzyczny. Z drugiej strony muzyka obu kompozytorów zawiera w sobie bardzo silny ładunek emocjonalny. Takie dzieła od zawsze wzbudzały we mnie zainteresowanie i chętnie podejmowałem się próby ich odczytania oraz głębszego zrozumienia" - dodał.
Jakub Kuszlik urodził się w 1996 r. w Bochni. Uczył się w PSM I st. w klasie fortepianu Agaty Zając i w PSM II st. im. W. Żeleńskiego, gdzie kształcił się pod kierunkiem Olgi Łazarskiej. Jest studentem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie "Top of the World" w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.
Płytę opublikowała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Jej nakładem ukazał się też album "Wojciech Karolak Polish Radio Jazz Archives 34". Znajdują się na nim nagrania z lat 1977-2010 z Archiwum Polskiego Radia. Pięć z nich to wykonania tria Karolak/Szukalski/Bartkowski, oprócz tego pojawiają się zespoły m.in. z udziałem Tomasza Stańki i Jose Torresa. W ankiecie czytelników Jazz Top 2021 za płytę tę Polskie Radio zostało laureatem pierwszego miejsca w kategorii Historyczny Album Roku. Samego Wojciecha Karolaka "Jazz Forum" w swoich corocznych nagrodach Jazz Top uznało za polskiego jazzowego muzyka wszechczasów. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/