Wybitny austriacki pianista Rudolf Buchbinder i Sinfonietta Cracovia wystąpią 17 marca w warszawskiej Filharmonii Narodowej na 20. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Program szóstego dnia festiwalu w całości poświęcony będzie muzyce Beethovena. Publiczność usłyszy I Koncert fortepianowy C-dur, op. 15; IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 oraz III Koncert fortepianowy c-moll op. 37. w wykonaniu Sinfonietty Cracovii i pianisty Rudolfa Buchbindera.
I koncert fortepianowy C-dur op. 15, który kompozytor dedykował księżnej Odescalchi von Keglevics, w rzeczywistości został napisany przez Beethovena później niż II koncert fortepianowy, a wcześniejszy numer zawdzięcza wcześniejszej publikacji.
Pierwsze wykonanie odbyło się 29 marca 1795 roku w Wiedniu. Według Franza Wegelera trzecia część, Rondo, ukończone zostało zaledwie dwa dni przed premierą. W kolejnych latach Beethoven kilkakrotnie ulepszał swoje dzieło - przed wykonaniami w Pradze w roku 1798 oraz w Wiedniu w 1800 r.
IV koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena powstał w latach 1805-1806. Dedykowany został arcyksięciu Rudolfowi Johannowi Habsburgowi i opublikowany w sierpniu 1808.
III koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena jest chronologicznie środkowym koncertem w dorobku kompozytora. Koncert jest uważany przez badaczy twórczości Beethovena za punkt zwrotny w kształtowaniu przez kompozytora formy utworów, ze względu na zastosowanie innowacyjnych muzycznych pomysłów. Premiera miała miejsce w wiedeńskim Theater an der Wien 5 kwietnia 1803 roku.
Rudolf Buchbinder, austriacki pianista i dyrygent, który wystąpi czwartkowego wieczoru jest postacią dobrze znaną festiwalowej publiczności. Uczestniczy on, bowiem od początku w Wielkanocnym Festiwalu. "Austriacki muzyk jest naszym serdecznym przyjacielem. Rudolf Buchbinder 20 razy był obecny na Festiwalu. Jest on również członkiem Komitetu Honorowego Festiwalu obok Anne Sophie Mutter czy nieżyjącego już Mścisława Rostropowicza - powiedziała PAP Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna Festiwalu.
Sinfonietta Cracovia funkcjonuje, jako orkiestra od 1994 r. Przedtem był to zespół Młodzi Kameraliści Krakowscy. Przez 20 lat oblicze orkiestry kształtował znakomity skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara. Pod jego kierunkiem i z jego udziałem, jako koncertmistrza i solisty Sinfonietta Cracovia wypracowała swój indywidualny styl, osiągnęła szereg sukcesów i dokonała wielu nagrań.
Ważną rolę w historii zespołu odegrał też Adam Balas, skrzypek, a w latach 1997-2010 menedżer Orkiestry. Był on inicjatorem wielu przedsięwzięć artystycznych i miał znaczący wpływ na wykreowanie wizerunku zespołu otwartego na różnorodne nurty muzyczne. O randze Orkiestry świadczy również fakt, że w latach 2001-2009 jej dyrygentem gościnnym był wybitny amerykański dyrygent John Axelrod.
W lipcu 2014 roku kolejny rozdział w historii zespołu zaczął pisać Jerzy Dybał. Nowy dyrektor krakowskiej Sinfonietty to wybitny dyrygent, animator życia kulturalnego jak i muzyk słynnej Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.
Sinfonietta Cracovia uczestniczyła w renomowanych festiwalach: Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival international de Colmar, Białe Noce w Sankt Petersburgu, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Misteria Paschalia.
Jej kunszt oklaskiwały tysiące melomanów m.in. w Konserwatorium Muzycznym i Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Filharmonii i sali Konzerthaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, sali Casino w Bazylei i Tonhalle w Zurichu, Teatrze Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes, Auditorio Nacional w Madrycie, w teatrach w Brescii, Neapolu.
20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena trwać będzie do 25 marca. (PAP)
abe/ par/