Uroczysty koncert "Ad maiorem Dei gloriam" z okazji 30-lecia Chóru Archidiecezji Warszawskiej odbędzie się 6 października w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela. W programie - dawne dzieła odkryte w bibliotekach klasztornych i polska współczesna muzyka religijna. W programie koncertu "Ad maiorem Dei gloriam" znalazła się dawna muzyka polska, czyli utwory Józefa Zeidlera - Veni Creator z 1790 r. i Missa pastoritia.
"Wybór tych utworów nie jest przypadkowy, bowiem Chór Archikatedry Warszawskiej w swoim repertuarze koncertowym od początku skupiał się na muzyce polskiej - powiedziała PAP prezes zarządu chóru Małgorzata Barucka. Jak dodała, do cennych, odkrytych w XX wieku polskich archiwaliów muzycznych należy właśnie twórczość Józefa Zeidlera, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego klasycyzmu w muzyce, działającego na przełomie XVIII i XIX wieku.
Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku z inicjatywy Prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa. Założycielem, długoletnim dyrygentem (1983-2004) i opiekunem zespołu był ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Od 2004 r. funkcję dyrygenta pełni dr Dariusz Zimnicki.
Józef Zeidler był muzykiem, tworzącym na Świętej Górze – w klasztorze księży Filipinów w Gostyniu. Klasztor posiadał własną kapelę, która gromadziła uzdolnionych muzyków i kompozytorów, a nawet własnych kopistów nut. W Bibliotece Księży Filipinów na Świętej Górze znajduje się bogaty zbiór muzykaliów, wśród których znajdują się rękopisy kompozycji Józefa Zeidlera. Zeidler był członkiem kapeli.
"Promowanie muzyki polskiej - dawnej, a niejednokrotnie są to dzieła zapomniane, nowo odkryte, np. w bibliotekach klasztornych, przywracane do życia w wyniku badań współczesnych muzykologów - jest ideą naszego chóru" - podkreśla Barucka.
Jak zaznaczyła, w programie jubileuszowego koncertu znajdą się takie właśnie kompozycje. Obecnie w Bazylice na Świętej Górze w Gostyniu działa Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, skupiające grono ludzi, którzy kontynuują dawną filipińską tradycję muzyczną Świętej Góry. "I to właśnie dzięki nim Chór Archikatedry otrzymał materiały nutowe do utworów Józefa Zeidlera" - powiedziała Barucka.
Chór ma w repertuarze także polską muzykę współczesną. Na zakończenie koncertu chór zaprezentuje utwór Rex mundi Bartosza Kowalskiego-Banasewicza. Kompozycja z 2012 r. składa się z pięciu części: Rex, Domine, Miserere, Laudamus, Glorificamus.
Bartosz Kowalski-Banasewicz jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich i autorem blisko 100 kompozycji symfonicznych, chóralnych, kameralnych i muzyki filmowej.
Całość programu wykona Chór Archikatedry Warszawskiej oraz Orkiestra Sinfonia Viva, której dyrektorem artystycznym jest Tomasz Radziwonowicz. Wystąpią też soliści: Łucja Szablewska – sopran, Piotr Pieron - bas. Na organach grać będzie Piotr Rachoń. Koncert poprowadzi dyrygent Dariusz Zimnicki.
"Nasi chórzyści to wielcy entuzjaści śpiewu - powiedział PAP dyrygent Dariusz Zimnicki. - Ambitnie, z pokorą i żmudnie, ale i z polotem przygotowują się do wykonywania i interpretacji nierzadko bardzo trudnych religijnych utworów muzycznych. Mam wiele szacunku dla tych ludzi, którzy po pracy dwa, trzy razy w tygodniu uczestniczą w próbach, a także większość świąt i niedziel mają zajętych na towarzyszenie wydarzeniom liturgicznym i koncerty. Podziwiam ich determinację w szkoleniu własnych głosów, muzycznym rozwoju, w szukaniu piękna. To jest bardzo inspirujące" - podkreślił Zimnicki.
Koncert Jubileuszowy Chóru Archikatedry warszawskiej odbędzie się pod patronatem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku z inicjatywy Prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa. Założycielem, długoletnim dyrygentem (1983-2004) i opiekunem zespołu był ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Od 2004 r. funkcję dyrygenta pełni dr Dariusz Zimnicki.
Dariusz Zimnicki jest dyrygentem Chóru Archikatedry Warszawskiej od 2004 roku. W latach 1994-1997 studiował dyrygenturę chóralną w Konserwatorium Wileńskim. W 2002 roku ukończył studia dyrygentury chóralnej na warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (dawna Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina). Jest doktorem sztuki. Od roku 2006 pełni także funkcję koordynatora regionalnego w ogólnopolskim programie rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Prowadzi także Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. (PAP)
abe/ mrt/