Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2018

Chór z Kazachstanu z Grand Prix Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej

Chór metropolitarnego okręgu rosyjskiej Cerkwi prawosławnej z Ałma-Aty w Kazachstanie, zdobył Grand Prix Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie). W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 28 chórów z kraju i zagranicy.

O miejsca w kilku kategoriach rywalizowały w tym roku chóry m.in. z Polski, Białorusi, Cypru, Kazachstanu, Rosji, Rumunii i Ukrainy. Festiwal zakończą dwa sobotnie koncerty galowe: pierwszy w soborze św. Trójcy w Hajnówce (tam też odbywały się przesłuchania konkursowe) oraz drugi, w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach.

Grand Prix zdobył chór metropolitarnego okręgu rosyjskiej Cerkwi prawosławnej z Ałma-Aty w Kazachstanie. Istnieje on od ośmiu lat, w jego skład wchodzą członkowie chóru z katedry pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z Ałma-Aty. Chór ma repertuarze nie tylko utwory różnych autorów, ale też tzw. raspiewy monasterskie, m.in. Ławry Kijowsko-Pieczerskiej czy Pustelni Optyńskiej.

W kategorii chórów parafialnych wiejskich pierwsze miejsce zdobył chór młodzieżowy parafii św. Pantelejmona z podbiałostockich Zaścianek. Wśród parafialnych miejskich pierwszego miejsca nie przyznano, zaś drugie zajął chór parafii Hagia Sophia z Białegostoku.

W grupie dziecięco-młodzieżowych najlepszym okazał się chór Axios z Krzywego Rogu na Ukrainie, zaś w kategorii chórów innych - chór akademicki Zespołu Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych z Mińska na Białorusi. W oddzielnej kategorii zespołów wokalnych, pierwsze miejsce zdobyła "Duschechka" z Rygi na Łotwie.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, odbywające się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, mają podkreślać religijny charakter tej muzyki. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.

W maju to nie jedyny w Podlaskiem taki festiwal. W przyszłym tygodniu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2018". Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od 15 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL