Już w najbliższą niedzielę ulice Szczecina wypełni muzyka wykonywana przez chóry, a wieczorem w filharmonii zabrzmi monumentalna suita "Planety" Gustawa Holsta. Koncert zakończy pierwszy sezon Filharmonii Szczecińskiej w nowej siedzibie.
Niedzielne wydarzenie nawiązuje do międzynarodowej akcji "Święto muzyki", która przenosi muzykę w przestrzeń publiczną.
Jak powiedziała w czwartek dziennikarzom dyrektor filharmonii Dorota Serwa, święto jest okazją do wyjścia z gmachu, ale także ma zachęcić mieszkańców miasta do wspólnego muzykowania. W akcji wezmą udział lokalne chóry, które wystąpią w trzech miejscach w okolicy filharmonii.
Po występach w mieście chóry połączą siły i wraz ze szczecinianami zaśpiewają w holu filharmonii - dodała Serwa. Wspólne śpiewanie napisanego specjalnie na tę okazję kanonu Magdaleny Wiśniewskiej „Czar Szczecina” poprowadzi Iwona Wiśniewska–Salamon.
Z kolei wieczorem tego samego dnia w filharmonii zabrzmi „Suita Św. Pawła” na orkiestrę smyczkową Gustava Holsta, a także jego monumentalne dzieło - siedmioczęściowa suita "Planety".
Utwór "Planety" pierwszy raz zabrzmi w Szczecinie - mówi dyrygent i kierownik muzyczny orkiestry symfonicznej filharmonii Ewa Strusińska. Jak dodaje, z koncertu powinni być szczególnie zadowoleni fani muzyki filmowej - muzyka w "Gwiezdnych Wojnach", czy produkcji "Star Trek" w zasadzie wprost wywodzi się z muzyki Holsta.
Jak poinformowała Serwa, w czasie kończącego się, pierwszego sezonu działalności filharmonii w nowej siedzibie, odwiedziło ją blisko 150 tys. słuchaczy, którzy wzięli udział w ponad 220 wydarzeniach. Z kolei w wydarzeniach edukacyjnych wzięło udział ponad 27 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli.
Filharmonii udało się także wydać w tym sezonie płytę „Feel Harmony Quintet”, a także płytę „Hey w Filharmonii. Szczecin Unplugged”, a także komiks dla dzieci "Bon Ton", czyli "pierwszy szczeciński thriller symfoniczny", jak głosi jego opis.
Budżet filharmonii na 2015 r. to około 14,5 mln zł - poinformowała Serwa.
Nowoczesny biały gmach filharmonii z licznymi stromymi dachami, nawiązujący do zabudowy średniowiecznej, stanął na miejscu dawnego Domu Koncertowego (Konzerthaus) - centrum muzycznego przedwojennego Szczecina. Budynek zaprojektowało studio Barozzi-Veiga z Barcelony. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 osób.
Nowy gmach filharmonii otrzymał w tym roku statuetkę Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014. Jest to jedyna w Polsce nagroda architektoniczna przyznawana przez prezydenta państwa. (PAP)
res/ akw/