Pisarz i historyk literatury prof. Stefan Chwin, reżyser filmów dokumentalnych Andrzej Fidyk i aktorka Halina Słojewska-Kołodziej będą tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta miasta Gdańska Neptuny 2014. Uroczystość wręczenia odbędzie się w piątek.
O nazwiskach tegorocznych laureatów nagrody Neptuny poinformowała rzecznik prasowa festiwalu Solidarity of Arts Beata Dunajewska. W ramach tego festiwalu odbywa się właśnie ceremonia wręczenia Neptunów.
Statuetki Neptuna wręczane są od 2006 r. Przyznawane są twórcom, którzy w swojej artystycznej działalności nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności, a ich dorobek zostawia trwały ślad w historii miasta.
Stefan Chwin urodził się 11 kwietnia 1949 r. w Gdańsku. Pracuje jako historyk literatury na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem kilkunastu powieści, w tym "Hanemanna", przetłumaczonej na kilkanaście języków, za którą w 1995 roku otrzymał Paszport Polityki. Jako powieściopisarz zadebiutował powieścią fantastyczną "Ludzie-skorpiony" (1984) opublikowaną pod pseudonimem Max Lars, z własnymi ilustracjami. Ma w swoim dorobku liczne publikacje krytyczne i literaturoznawcze. Od 2007 roku jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN.
61-letni Andrzej Fidyk jest dokumentalistą, reżyserem i producentem filmowym, wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To autor ponad 40 filmów dokumentalnych, nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie. Te filmy to m.in. "Defilada", "Sen Staszka w Teheranie", "Kiniarze z Kalkuty", "Taniec trzcin", "Białoruski walc" czy "Yodok Stories – Historie z Yodok". W latach 1996-2004 kierował Redakcją Filmów Dokumentalnych Programu 1 Telewizji Polskiej.
Halina Słojewska-Kołodziej urodziła się 26 czerwca 1933 r. w Bydgoszczy. Od 1970 r. do przejścia na emeryturę w 2000 r. występowała na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W sierpniu 1980 r. przewodziła grupie aktorów występujących w czasie strajku na placu obok bramy numer 2 Stoczni Gdańskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego była członkiem komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy udzielającej wsparcia rodzinom osób internowanych. W latach 1982-1988 występowała z recytacjami poezji podczas mszy za ojczyznę i w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Gdańsku. W 1984 r. z mężem, scenografem Marianem Kołodziejem zrealizowała spektakl "Gloria Victis" poświęcony obrońcom Westerplatte.
W ubiegłych latach Neptuny otrzymali m.in. Andrzej Dudziński, Jacek Fedorowicz, Przemysław Gintrowski, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Jan A.P. Kaczmarek, Maja Komorowska, Konstanty Andrzej Kulka, Leszek Możdżer, Krzysztof Penderecki, Ewa Pobłocka, Anda Rottenberg, Volker Schloendorff, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz.
Najważniejszym wydarzeniem artystycznym tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku (8-24 sierpnia) będzie zaplanowany na 16 sierpnia koncert "Esperanza+". Do udziału w tym widowisku jazzowym znana amerykańska basistka i wokalistka Esperanza Spalding zaprosiła m.in. kompozytora jazzowego i saksofonistę Wayne'a Shortera, światową gwiazdę jazzu Herbie Hancocka, muzyka brazylijskiego Miltona Nascimento oraz gitarzystę basowego Marcusa Millera.
W koncercie "Esperanza+" wystąpią też np. dwukrotna laureatka Grammy, perkusistka niemal wszystkich grup Hancocka między 1997 a 2007 rokiem Terri Lyne Carrington oraz wokalistka, jedna z najważniejszych ambasadorek kultury zachodniej Afryki Oumou Sangare. Wraz z Esperanzą Spalding wystąpią też polscy artyści: Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Paweł Pańta, Krzysztof Ścierański, Wojciech Waglewski i Voo Voo oraz Kapela ze Wsi Warszawa.
Na scenie pojawi się także Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą dyrygenta Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Clarka Rundella z Wielkiej Brytanii. (PAP)
rop/ agz/